Yüzdeki Tüylenme Nasıl Azaltılır?

Her ne kadar erkekler için normal hatta gurur verici durumlardan biri yüz bölgesinde oluşan tüylenme olsa da bayanlar için aynı mutluluğu verdiğini söylemek ne yazık ki imkansız. Özellikle kimi bayanların yüz bölgesinde oluşan belirgin tüylenmeler toplum içerisinde kendilerini rahat hissetmemelerine, huzursuz ve mutsuz olmalarına neden olmuştur. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum hemen hemen tüm bayanların ortak sorunlarından biri haline gelmeyi başarmıştır.

Sayısız nedene bağlı olarak ortaya çıkan yüz bölgesinde ki tüylenme kimi zaman genetik nedenlere, kimi zaman hormonel nedenlere ve kimi zaman ise bazı ilaçların kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle hormonel nedenlerin etkili olduğu bu durum tiroid hastalıkları, hormonel bozukluklar, salgı bezlerinde oluşan nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Hemen hemen tüm bayanların bıyık yani üst dudak bölgesinde oluşan tüylenmeler kimi bayanlarda ise çene altı, yanak ya da boyun gibi bölgelerde kendini göstermektedir. Ancak son zamanlarda daha fazla yaygın hale gelen lazer ya da epilasyon yöntemi tüy köklerine direk temas ederek tüylerin azalmasına ve hatta tamamen ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır.

Fakat kimi kişiler için yeteri kadar sağlıklı görünmeyen bu yöntem, bayanları kuşkulandırarak ileri de bazı hastalıklara sahip olabileceği endişesini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle doğal yöntemlerden destek almayı tercih eden bayanlar kimi zaman evde kimi zaman ise güzellik salonlarında bu durumun üstesinden gelmek istemişlerdir. İşte yüz bölgesinde oluşan tüylenmeyi azaltmanıza yardımcı olacak bazı bitkisel reçete tarifleri;

Nane çayı: Aşırı tüylenme, genellikle vücudun yüksek miktarda androjen üretmesinden kaynaklanır. Nane çayı, hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Türk araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma, nane çayının erkek tipi aşırı tüylenme sorununu azaltabileceğini ortaya koydu.

Uygulama: Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı nane ekleyip, 10 dakika boyunca demleyin. En az 2 hafta boyunca, düzenli olarak günde 2 bardak tüketin.

Limon Suyu ve Bal: Bir çorba kaşığı limon suyunu 3 çorba kaşığı bal ile karıştırıp yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca, haftada 2 defa düzenli olarak uygulayın.

Zerdeçal ve kepekli un: 1 yemek kaşığı zerdeçal ile 1 yemek kaşığı kepeği karıştırın ve yoğun bir hamur elde edebilmek için bir ölçek susam yağı ekleyin. Hazırladığınız hamuru yüzünüze yayın ve 30 dakika boyunca yüzünüzde bekletin. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca, haftada 1 defa düzenli olarak uygulayın.

Zerdeçal ve gülsuyu: 1 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı gül suyu ve 2 yemek kaşığı zerdeçalı karıştırıp macun yapın. Yüzünüze masaj yaparak uyguladıktan sonra kurumaya bırakın. 20 dakika bekledikten sonra, yumuşak bir fırça ile tüylerin çıkış yönünün tersine fırçalayıp bol su ile yıkayın. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca haftada 2 defa düzenli olarak uygulayın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

tüylenme, yüzde oluşan tüylenme, yüzdeki tüylenme nasıl geçer, tüylenme sorunu, tüylenme geçirme yöntemleri, yüzde oluşan kıllar nasıl geçer, bitkisel yöntemler, bitkisel tedavi, kıl için bitkisel öneriler, tüylenme nasıl geçer, bayanlarda tüylenme sorunu, yüz bölgesinde oluşan tüyler nasıl geçer