Yaz Sıcaklarına Meyve Kalkanı

472753661317Kavurucu yaz sıcakları beraberinde pek çok sağlık sorununu da getiriyor. Özellikle bu ay içinde fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerinde en çok yaptığı hatalardan biri az su tüketmek olarak karşımıza çıkıyor. Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanın en sağlıklı yolu elbette su tüketimi. Ancak su tüketimini artıramayanlar da sağlıklı yaz ayı meyveleri çözüm sunuyor.  diyetvesaglik.net ekibi olarak vücudunuzun susuz kalmaması için yaz sıcaklarından korunma yollarını sizler için araştırdık. İşte sıcak havaların olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olan yaz ayı meyveleri ve sebzeleri:

Karpuz: % 92 sudan oluşur. Yağsız, kolesterolsüz, çok düşük sodyumlu, düşük kalorili, iyi A vitamini ve yüksek C vitamini kaynağıdır.

Kavun: Yaz aylarının en çok tercih edilen meyvelerinden olan kavunun % 90’ı sudan oluşur. Kavun lezzetli olduğu kadar; yağsız, kolesterolsüz, sodyumsuz ve düşük kalorilidir. Aynı zamanda iyi potasyum, A ve C vitamini kaynağıdır.

Salatalık: Güzellik sırrı olarak çoğu zaman cilt bakımı besini olarak da kullandığımız salatalık K vitamini yönünden en zengin gıdalar arasında yer alır. %96’sı sudan oluşur. Ortalama bir boy salatalık sadece 15 kaloridir. Salatalık harika bir yaz serinleticisi görevi görür.

Turp: Salataların sevilen malzemelerinden biri olan turp yaz aylarında sıkça tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. % 95’i sudur. C vitamini, potasyumun, demir, kükürt ve iyottan zengindir.

Marul: Hemen hemen her evin baş tacı olan marul, Türk mutfağının vazgeçilmez salata malzemeleri arasında yer alır. Marulun %96’sı sudan oluşur. İyi C vitamini, demir, folat, lif, beta karoten kaynağıdır.

Roka: Antioksidandır, 100 gram taze yaprakları sadece 25 kalori içerir. Çok iyi folat, mükkemel A ve K vitamini kaynağıdır, kemik sağlığı için yararlıdır. İyi C vitamini, B kompleks grubu vitaminler, bakır ve demir içerir.

Nane: Antioksidan ve diyet lifinden zengindir. İnanılmaz soğutucu ve rahatlatıcı etkisi vardır. Uzun yıllardır zihni ve bedeni yatıştırmak için kullanılır. Analjezik (ağrı kesici) etkisi vardır, kalp hızı ve kan basıncı kontrolünü sağlayan mineralleri içerir. Aynı zamanda hazımsızlığı ve inflamasyonları rahatlatmada yardımcıdır.