Yanlış Diyetle Kilolarınız Değil Sağlığınız Gidiyor!

diyet1Özellikle içinde bulunduğumuz mevsim itibari ile herkeste bir kilo verme paniği… Günler içinde yıllarca biriktirdikleri kilolarından kurtulmak insan pek çok kişi ne yazık ki sağlığını kaybediyor. Kilo vermek için ‘Her yol mübah’ diyenler başta sindirim ve dolaşım sistemi olmak üzere, pek çok hastalıkta risk grubu arasında yer alıyor. İşte yapılan yanlış diyetler sonrası vücudunuzda oluşabilecek hasarlar…

Kilo Değil Su Kaybedersiniz!

Yanlış diyet sonrasında vücutta bazen tamir edilemeyecek hasarlar ve hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Kilo vermek amacıyla uygulanan çok düşük kalorili veya çok düşük karbonhidrat içeren diyetler başta kas erimesi gibi istenmeyen sonuçlara yol açıyor. Vücuda gerekli olan glukozu vücut, değişik yollardan elde etmeye başlıyor. Eğer dışarıdan yeteri kadar protein alınmıyorsa  vücut kendi proteinlerini kullanmaya başlıyor. Yani kaslarınızı! Bu esnada da yıkım gerçekleşiyor. Günlük hayatta almanız gereken glikojen ve proteinler, bazı diyetlerle alımı engelleniyor. Ancak bu bileşenler beraberinde su taşırlar. Glikojen ve proteinler alınmadığı takdirde su ortaya çıkar ve idrar yolu ile dışarı atılır. Su kaybından dolayı da bu gibi diyette olanlarda başlangıçta hızlı bir kilo kaybı görülür. Hatta bu diyeti uygulayanlar sıklıkla beraberinde bitki çayları da kullandıklarından bunların idrar söktürücüler etkileri nedeniyle su kayıpları daha da artabilir. Ancak sonrası kişinin vücudunda tamir edilemeyecek hasarlar bırakabilir.

Yapılan yanlış diyetlerin vücuda zararları

Vücutta yağların aşırı kullanımı aşırı zararlı asit üretimi oluşur. Bu da çeşitli mide sorunlarına yol açar.

Vücutta üretilen zararlı asit özellikle menapoz dönemindeki kadınlarda kemik erimesine neden olabilir.

Ürik asidi yüksek olan hastalarda gut krizleri (şiddetli eklem ağrısı) oluşabilir.

Kadınlarda  adet kesilmelerine- veya düzensizliğine neden olabilir.

Potasyum ve diğer minerallerde dengesizliğe neden olarak en hafifinden halsizliğe daha ileri boyutlarda ritm bozukluğu ve ölüme kadar götürebilir.

Kanda kolesterol ve trigliserit yükselebilir, koroner kalp hastalıkları, inme, periferik damar hastalıklarına meyil oluşabilir.

Karbonhidratı iyice kısıtlanmış- proteini serbest diyetlerde fazla protein böbrekler için bir yük oluşturabilir. Yatkın insanlarda böbrek taşları oluşabilir.

Aşırı diyet hevesi olan genç kızlarda vücut görünümü ile aşırı ilgilenmek psikolojik bozukluklara ve algı problemlerine neden olabilir. Anoreksi nervosa denilen ciddi bir hastalığa neden olabilir.