Yanlış Diyet Seçimine Dikkat

kan_grubu_diyeti_yapiyorsaniz_dikkat_edin_bDiyet ile ilgili pek çok konu bildiğimizi zannedip, yanılgılara kapılabiliyoruz. Çoğu zamanda bu durum yüzünden yanlış diyet seçimlerine girerek, bir türlü kilo veremiyoruz ya da verdiğimiz kiloları tekrar almaya başlıyoruz. Bunun sonucunda da başarısızlık hissi, boşa giden zaman da bizi en kötü etkileyen etmenler olarak kalıyorlar.

Peki, nedir diyette yapılan hatalar gelin ona bir göz atalım:

Aç kalarak yapılan diyetler:

Diyet denince akla hep aç kalmak geliyor. Kilo vermek planlandığında aç kalmak hep iyi bir başlangıç olarak görülür. Ancak aç kalınması vücudun normal işlevini göstermesi için gerekli enerji ve besin öğelerinin karşılanmasında yetersiz kalıyor. Hızlı kilo kaybı çoğunlukla kas ve su kaybı ile sağlanır. Bu durum da beraberinde halsizlik, yorgunluk hatta uyku problemini getirir.

Bunun yanında aç kalmanın vücuttan toksin maddeleri attığı gibi bir düşünce vardır. Aksine vücuda yeterli Karbonhidrat alınmadığı için enerji gereksinimi karşılanamadığından keton cisimleri olarak biline kimyasallar oluşur. Bu durumda başta böbreklerimiz olmak üzere bütün sağlığımıza zarar verir.

Mucize diyetler:

Çeşitlilikten uzak tek bir besin veya besin grubu tüketilerek yapılan her lezzeti uygun diyetler var. Lahana diyeti, kiraz diyeti, greyfurt diyeti gibi diyetler bilindiği gibi yağ yakımı sağlamasının aksine vücutta su ve kas kaybına yol açarlar. Ayrıca bu diyetler kişiye beslenme alışkanlığı kazandırmaz.

Yüksek proteinli diyetler:

Bilindiği gibi protein içeriği yüksek olan diyetler kas geliştirme ve yağ yakma üzerinde etkili değildir. Sadece düzenli fiziksel aktivite ve çalışma kas gücünü geliştirir.

Düşük kalorili diyetler:

Bu tip diyetlerde genelde vücut tarafından emilemediği için çok az kalori vermesi tokluk hissini artırması nedeniyle posa açısından zengin besinler tercih ediliyor. Yüksek posa içeren diyetler de ise protein yetersizliği görülebiliyor. Bunun yanı sıra eğer su alımına dikkat edilmezse kabızlık ve dehidratasyon gibi sorunlarla da karşılaşılabiliyor.

Diyet ile ilgili pek çok konu bildiğimizi zannedip, yanılgılara kapılabiliyoruz. Çoğu zamanda bu durum yüzünden yanlış diyet seçimlerine girerek, bir türlü kilo veremiyoruz ya da verdiğimiz kiloları tekrar almaya başlıyoruz. Bunun sonucunda da başarısızlık hissi, boşa giden zaman da bizi en kötü etkileyen etmenler olarak kalıyorlar.