Uzmanlardan Tatil Alarmı!

Bayramın ilk günü dengesiz beslenme nedeniyle hastanelerin acil servislerinin dolup taşması ülkemizdeki bayram klasiklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bir ay süren oruç günlerinde 2 ana öğün temeline oturan kısıtlı beslenme günlerinin ardından gelen 3 günlük bayram sofraları büyük bir fark yaratıyor. Bu farklılıklar başta sindirim sistemi olmak üzere kalp ve damar sistemini de tehdit ediyor.

664918_detayYavaş Yavaş Artırın

Bayramda beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, bayram sofralarının zenginliği ile dengesiz beslenmelerin oluşabileceğini belirtiyor. Başta kronik hasta ve yaşlıları tehdit eden bu durumun büyük küçük herkeste sağlık sorunları oluşturabileceği belirtiliyor. Bayram geleneği olan Bayram kahvaltısının önemine dikkat çeken uzmanlar; oruç günlerinin ardından ilk öğün olan bayram kahvaltısında sağlıklı beslenmenin önemine değindi. Her öğünde gıda artırımı yapılmasının altını çizen beslenme uzmanları lifli gıdaların tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Tadına Bakın!

Bayramda yapılan ikramların önemine de dikkat çeken uzmanlar; geleneklerimiz arasında olan ikramların geri çevrilemediğini bu nedenle de pek çok sağlık sorununun yaşandığını belirtti. Bu gibi durumlarda geri çevirilemese de ikramların yalnızca tadına bakmanın da yeterli olacağını söyledi. Ayrıca ikramlarda hafif olan tatlı ve besinleri tercih etmeniz ve porsiyonu bitirmemenin de oldukça önemli olduğu belirtildi.

Bol Bol Su İçin

Bayramda ikram edilen çay, kahve ve asitli içecek gibi içeceklerin de tehlike yarattığına dikkat çeken uzmanlar; bu tür gıdaların vücut sıvısını karşılamaya yetmeyeceğine bu nedenle de su yerine geçmediklerinin altını çizdi. Sağlıklı beslenmek için bütün zararlı ve şekerli içeceklerin sınırlandırılarak bol bol su içilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar; her gün 3 lt su içilmesini tavsiye etti.

Trafikte Dikkat!

Her bayram ağır bilançolar bırakan trafik sorununa karşı Emniyet Genel Müdürlüğü’ de açıklamalar yaptı. Bayramda bütün sürücüleri dikkate ve sağduyuya çağıran görevliler, tatilcileri trafik konusunda uyardı. Sürücülerin trafik kurallarına uymalarının hayati önemi olduğunun altını çizen yetkililer uykusuz bir şekilde yola çıkılmaması gerektiğinin de altını çizdi!