Teff Tohumu: Kilo Kaybına Yardımcı Olan Glutensiz Tahıl

Teff, uzun bir sağlık yararları listesi ile küçük, glutensiz bir tahıldır. Etiyopya’ya özgü bir tahıl türü olan ve önemli bir tahıl olan ve injera veya keyta yapmak için kullanılan bir türdür. Teff ayrıca, Idaho ve Kansas gibi eyaletlerde yetiştirildiği Hindistan, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de kullanılıyor. Son zamanlarda ise teff life gibi zayıflama ürünleri içerisinde bulunmaya başlamıştır.

Son zamanlarda tahıl ABD’de popülerlik kazanıyor çünkü bir dizi sağlık yararına sahip glutensiz bir seçenek. Doğal olarak hormon seviyelerini dengelediği, bağışıklığı artırdığı, sindirimi teşvik ettiği, kemikleri güçlendirdiği, kardiyovasküler sağlığı geliştirdiği ve kilo kaybına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Teff Beslenme Gerçekleri

Teff tohumu çok küçüktür ve çapı 1 milimetreden daha azdır. Geniş bir alana dikmek için bir avuç dolusu yeterlidir. Teff yüksek lifli bir gıda ve güçlü bir protein, manganez, demir ve kalsiyum kaynağıdır. Teff içinde bulunan vitamin ve mineraller dizisi, sağlıklı, kilo yönetimi ve kemik güçlendirici bir gıda olarak rolüne katkıda bulunur. Kilo kontrolü için verdiği faydalar ile dikkat çeken tahıl, teff life slim içerisinde de yerini almıştır.

Teff Tohumunun Bilinen 4 Faydası

1- Yardımcı Dolaşım

Teff içindeki demir, vücudun önemli organlarına ve bölgelerine oksijenlenmeyi artırır. Hemoglobinin üretilmesi için demir gereklidir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve akciğerlerinizdeki oksijeni taşıyan ve vücudunuzdaki hücrelere taşıyan bir protein türüdür.

2-Kilo Kaybını Teşvik Ediyor

Bakır vücuda enerji sağlar ve vücudun kaslarını, eklemlerini ve dokusunu iyileştirir. Sonuç olarak, günlük bakır değerinin% 28’ini tek bir fincan içinde içeren teff, kilo kaybını ve enerjiyi artırır.

Bakır açısından zengin gıdaların tüketilmesi, proteinin daha fazla yararlanılmasını sağlayarak, kandaki demiri serbest bırakarak vücuda daha kolay ulaşmasını sağlar. ATP ve protein metabolizmasını etkilediği için genel iyileşme ve iyi olma hali için önemlidir. Bundan dolayı içerisinde teff tohumu bulunan teff life sipariş edebilir ve kilo vermek için deneyebilirsiniz.

Teff’in lif içeriği, aynı zamanda hızlı kilo vermenize yardımcı olabilecek bir gıda olarak rolüne katkıda bulunan diğer bir faktördür. Hayvan Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan ilginç bir 2010 çalışması obez atlara beslenen teff samanın besleyici bileşimini değerlendirdi. Bu analiz sonucunda, atlar için sindirim iyileşmiştir ve araştırmacılar, teff samanının, obez atlar için ve laminit veya diğer metabolik bozukluklar için risk altındakiler için uygun bir yem kaynağı olduğu sonucuna varmışlardır.

3-Bağışıklık sistemini güçlendirir

Teff yüksek bir B vitamini ve temel mineral kaynağı olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir. Örneğin, tiamin, bağışıklık sisteminin çoğunun bulunduğu sindirim kanalının duvarları boyunca kas tonusunun korunmasına yardımcı olur.

Tiamin sindirime yardımcı olduğu için, vücudun besinlerden besinleri daha kolay çıkarmasını sağlar; Bu besinler bağışıklığı arttırmak ve bedeni hastalıktan korumak için kullanılır. Tiamin, besin parçacıklarının tam sindirimi ve besinlerin emilmesi için gerekli olan hidroklorik asitin salgılanmasına yardımcı olur. Bu, bir tiamin eksikliği istemediğiniz ve teff tüketen birinin gelişimini önlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

4- Kemik Sağlığını Destekler

10 milyonun üzerinde ABD’li yetişkin, osteoporozdan etkilenmektedir ve bu, yaşlılarda kemik kırıklarının önde gelen nedenlerinden biridir. Neyse ki, teff büyük bir kalsiyum ve manganez kaynağıdır, bu yüzden kemik sağlığını destekler. Kalsiyum açısından zengin besinler kemiklerin düzgün bir şekilde katılaşması için önemlidir. Büyüyen genç yetişkinler, vücudun en yüksek kemik kütlesine ulaşması için yeterli kalsiyeye ihtiyaç duyar.

Manganez, kalsiyum ve diğer minerallerle birlikte, özellikle kemik kırıklarına ve zayıf kemiklere daha duyarlı olan yaşlı kadınlarda kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabilir. Manganez eksikliği de kemikle ilgili bozukluklar için bir risk teşkil eder, çünkü kemik metabolizmasında rol oynayan kemik düzenleyici hormonların ve enzimlerin oluşumuna yardımcı olur.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: teff tohumu, teff unu, teff unu nedir, teff tohumu, teff tohumu nasıl kullanılır, teff tohumu nedir, teff tohumu nereden alınır, teff tohum fiyatı, teff tohumu tarifleri, teff tohumu faydaları, teff grass tohumu, teff bitkisi tohumu

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir