Tahin Hakkında Bilmedikleriniz!

Evet, başlığı görüp tıkladıysanız size şu anda harika bilgiler vereceğim. Tahini her zaman pekmez ile karıştırıp yiyoruz değil mi? Lakin içinde neler sakladığını hiç bilmeden bu zamana kadar geldik. Bugün sizlere tahinin iyi geldiği 14 şeyi sizlere aktaracağım.

Başlamadan önce sadece iki kaşık tahinin vücudumuzdaki bütün zehirleri (ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinler) yok ettiğini, Yine sadece iki kaşık tahin ile bir kilo biftek yiyerek alabileceğiz proteini almanızın mümkün olduğunu ve beslenme uzmanları tarafından kahvaltı soframızdan eksik etmemiz gereken besin olarak tahini seçtiklerini söyleyelim.

Tahinin içerisinde bakır, manganez ve amino asit metiyonin vardır. Ayrıca yine vücudumuz için önemli olan omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini bünyesinde barındırır. Müthiş bir protein kaynağıdır ve içerisinde çok az miktarda şeker bulunur. Doymuş yağ oranı da oldukça düşüktür.

Besin değerlerine bakacak olursak,

1 tatlı kaşığı tahin için besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 89

Lif: 0.7 g / % 3

Protein: 2.61 g

Vitamin A: % 0

Vitamin C: % 1

Kalsiyum: % 2

Demir: % 4

Toplam yağ: 7.95 g / % 12

Doymuş yağ: 1.113 g / % 6

Poli doymamış yağ: 3.485 g

Mono doymamış yağ: 3.002 g

Kolestrol: 0 mg / % 0

Sodyum: 5 mg

Potasyum: 69 mg

Karbonhidrat: 3.22 g / % 1

 

Şimdi ise tahinin bilinmeyen 10 faydasına geçelim!

1.Kalp sağlığı için birebirdir.

Tahinin içerisinde doymuş yağ oranının düşük olduğunu söylemiştik. Bilmeyenler için yağlar ikiye ayrılır doymuş yağ, doymamış yağ.  Kalp için doymamış yağların önemi büyüktür. İkinci olarak omega-3 bakımından zengin olduğundan mütevellit kalp hastalıkları riskini düşür ve iltihaplara bağlı olarak gelişen hastalıkları önler.

Tahinde bulunan magnezyum minerali yüksek tansiyonu düşürmektedir ve kalp krizine yol açan faktörler ile mücadele etmektedir.

2.Bağışıklık sistemini güçlendirir

Tahin bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu zehirli maddelere karşı savunur. Vücudu zehirli maddelerden arındırır. Bağışıklık sistemini destekleyen ana 4 madde selenyum, bakır, çinko, demir minarelerinin oranları tahinin içerinde oldukça fazladır. Bağışıklı sisteminizi güçlendirmek için her gün tahin yiyin.

3.Kemikleri korur.

Tahin susam yağından elde edilir. Susam yağı ise kemikleri korur.  Tahinin içerisinde bulunan kalsiyum, bakır ve magnezyum kemiklerin güçlenmesini sağlar

4.Anemiye karşı vücudu korur.

Yine susamın etkisi sayesinde Tahin anemiye karşı koruyucu etki göstermektedir.

5.Kolesterolü düşürür

Tahin yeterli miktarda alındığı zaman kolesterolü düşürür.

6. Solunum sisteminde meydana gelebilecek hastalıkları önler.

Tahinin yapısında bulunan magnezyumun, solunum yolları hastalıklarını önler.

7.Beyin sağlığı için önemlidir

Tahinin içerisinde bulunan omega-3 ve omega-6 beyni destekler ve beynin fonksiyonlarını güçlendirir. Hafızayı güçlendiren omega-3 ve 6 halk arasında bunama olarak bilinen Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatır. Tahin hafızayı güçlendirir.

8.Romatizmaya bağlı hastalıklarda ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Tahin içerisinde bulundurduğu bakır minareleri sayesinde romatizmadan kaynanklanan eklem ağrılarına, kemiklerde şişkinlik ve ağrıların azalmasına yardımcı olur.

9.Kasları güçlendirir

Tahinin içerisinde çok fazla protein barındırdığını zaten söylemiştik. Bu proteinler kasları güçlendirir.

10.Karaciğer temizliği tapar

Tahinin vücuttan zehirli maddeleri arındırdığını söylemiştik. Zararlı maddeler ile en içli dışlı olan karaciğerin temizlenmesinde büyük etkisi vardır. Tahin karaciğerin saha iyi görev görmesini sağlar.

Sağlığınız için tahini kahvaltı sofranızdan eksik etmeyin!

Sağlıklı günler