Süt Ve Yoğurt Kilo Aldırır mı ? Vücutta Ne Gibi Bir Etkisi Vardır ?

Süt ve yoğurt kilo aldırırmı ? sorusunu merak ediyor ve buda gayet normal bişey çünkü süt ve yoğurt bebekliğimizden büyüklüğümüze en çok tükettiğmiz besin olabilir. bu yazıda biraz bundan bahsedeceğiz.

sut-icmek-mkl

Süt ve yoğurt kilo aldırır ancak aldırmayabilir çünkü süt ve yoğurt aslında zayıflatan besinlerdir ancak yanlış tüketimi kilo aldırır bu yazıyı okuyarak süt ve yoğurtla kilo bile verebilirsiniz süt ve yoğurt yemeyi sakın bırakmayın çünkü yoğurt ve süt vücudumuz için önemlidir. Sizde yazımızı okuyarak bu konuda bilinçlenebilirsiniz.

Süt ürünleri kilo almayı kolaylaştırır mı?

Zannedildiğinin aksine süt ürünleri kilo kontrolünü bozmaz. Kilo vereceğim diye yoğurttan, peynirden vazgeçmeniz gerekmiyor. Yapacağınız tek şey yağlardan fedakârlık edip yarım yağlı veya yağı azaltılmış yoğurt ve peynirleri tercih etmek. Amerika’da yapılan bir çalışma (Dr. Michael Zernel/Tennessee Üniversitesi) az yağlı yoğurt tüketiminin kilo kaybını özellikle bel çevresindeki yağların kaybını arttırdığını gösterdi

yogurt-zayiflatirmi

Üstelik bu yağ kaybı daha çok bel çevresindendi. Yoğurt ve peynirin kilo kaybını destekleyici etkisinin içerdikleri yüksek kalsiyumdan kaynaklandığı düşünülüyor. Fazla miktarda kalsiyum kazanımının bağırsaklarda yağ emilimini azalttığı kanıtlandı. Ayrıca kalsiyumun metabolizmayı etkileyerek yağ hücrelerindeki yağın kaybını da hızlandırdığını gösteren bulgular var.

Süt ürünlerinin faydaları

2 bardak sütten 5 kg etten sağlanan kalsiyum alınır

Sütün en kaliteli bileşenlerinden biri de kalsiyumdur.  Sağlıklı insanların günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için ortalama 1000 mg kalsiyum alması gereklidir. Bunun için günde iki su bardağı süt içmek yeterlidir. İki su bardağı sütün içindeki kalsiyumu farklı kaynaklardan almaya çalıştığımızda 5 kg et, 8,5 kilo elma veya 6,5 kilo patates yemek gerekir. Kalsiyum ihtiyacı gebelik ve süt verme döneminde 1500-2000 mg’a kadar çıkar.   En zengin kalsiyum kaynağı süt, yoğurt, ayran, peynir gibi süt ürünlerinden başka; hamsi, sardalye, somon balığı, kuru baklagiller, badem, ceviz, brokoli ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerdir.

yogurt1

Yeteri kadar kalsiyum almadığımızda vücudumuz kan kalsiyum düzeyini ayarlamak için kemiklerimizden kalsiyum çalar. Bu da kemiklerimizin erimesine, dişlerimizin zayıflamasına, çürümesine ve dişeti hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Kalsiyum eksikliği devam ettiğinde kaslarımızda kasılma bozuklukları olur ve tekrarlayan kramplar ve kas ağrıları oluşur. Bununla birlikte tırnaklarımızda kırılmalar ve uyku bozuklukları da yaşam kalitemizi bozar.

Bize bu kelimeleri kullanarak ulaştınız ; meyveli yogurt kilo aldirir mı , tam yağlı yoğurt kilo aldırırmı , ev yoğurdu kilo aldırırmı , gece süt içmek kilo aldırırmı , gece yoğurt yemek kilo aldırırmı , meyveli yoğurt kilo aldırırmı , meyveli yoğurt kilo verdirir mi , yoğurt kilo yaparmı  , yoğurdun zararları , yoğurt faydaları zayıflatırmı , yoğurdun cilde faydaları , yoğurdun akciğere faydaları , yoğurdun faydaları sigara , yoğurdun faydaları nelerdir , düzenli yoğurt yemenin faydaları , yoğurdun faydaları nelerdir kısaca