Şok Diyetler ve Etkileri Nelerdir?

şok diyetler               Günümüz de Diyet Listeleri arasında hızlı bir şekilde kilo verdirdikleri iddia edilen , son günler de moda haline gelen şok diyetleri hakkında birkaç yazı ile sizleri bilgilendirmek istedik. Popüler Diyetler arasında yerini alan bu şok diyetler, vücudun metabolizma hızını bir anda arttırarak yüksek miktarda enerji harcamasına neden oluyorlar. Kalori miktarlarını düşürerek yapılan bu diyetler kimi kişiler için sağlık sorunları da yaratabilmektedir.

Şok diyetler, bir çok şekilde listelenmiş olsa da sizlere tavsiyemiz bu tarz diyetleri pek tercih etmemeniz yönündedir. Amerikalı bir diyetisyen tarafından keşfedilen şok diyeti, vücudun bir süre enerji üretebileceği besinleri tüketmemek ile yağların yakımını sağlıyor. Bir hafta gibi kısa bir süre de hızlı kilo vermeye yaradığı söylense de bir çok kişide ters tepkiler yaratabiliyor. Vücudun uzun süre enerji ihtiyacı olan besinleri alamaması sonucun da kimi kişilerde sağlık problemleri yaratan bu şok diyetlerini bir diyetisyen uzman kontrolü altın da olmadan yapmanızı tavsiye etmeyiz.

En sağlıklı diyet programı, uzun sürelere yayılan ve uzman kontrolü altında yapılan diyet programıdır. Çoğu uzmanın da en çok konu üzerin de durduğu bu şok diyetleri ile sağlık sorunları yaşamamanız için kısa vade de etki gösteren diyet listelerinden uzak durmanız en sağlıklısıdır. Sağlıklı bir şekilde zayıflama gerçekleştirilmesini istiyorsanız yapacağınız tek işlem, doğru ve dengeli bir şekilde sağlıklı beslenme ile mümkündür. Bunu tüm yazılarımız da yazacağımızı şimdiden belirtmek isterim ki, ileri de büyük faydalarını ve etkilerini gördüğünüz de haklı olduğumuzu göreceksiniz.

Şok diyetler hakkında daha detaylı bilgi alabilmeniz açısından daha uzun yazılar ile karşınız da ilerleyen zamanlar da olacağız. Belki kullanıcılarımızın tercihine göre seçmek isteyecekleri birkaç liste bile yayınlayabiliriz…