Sinameki Nedir? Ne için Kullanılır?

Hem uzmanlardan hemde çevremizden sıkça ismini duyduğumuz bitkilerden biride sinamekidir. Özellikle sindirim problemi yaşayan kişilerin tüketmesi tavsiye edilen sinameki, uzmanlar tarafından da önerilen sağlıklı bitkiler arasında yer almaktadır. Ülkemizde de Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinde bazı sinameki türleri süs bitkisi olarak yetiştirilir. Baklagiller familyasından olan ve 100-150 cm’ye kadar uzayabilen, çalı görünümlü bir tür ağaççıktır.

Çeşitli bölgelerde ve ülkelerde yetiştirilen ve tropikal bölgelerde daha çok yetişen sinameki’nin yaklaşık 400’e yakın çeşidi olduğu bilinmektedir. Tek başına tüketilebildiği gibi çeşitli bitkiler ile de tüketilen sinameki için doğal müsil de denilmektedir. Sinameki yaprakları, mide ve bağırsakları yu­muşatıcı ve ishal edici özelliğe sahiptir. Az miktarda alınırsa yumuşatır, eğer çok miktarda alınırsa ishal eder. Bu nedenle diğer bitkilerde olduğu gibi sinameki tüketilirken dikkat edilmesi gereken bitkilerden biridir.

Sinameki’nin Özellikleri Nelerdir?

– Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan bir bitkidir. Fakat kullanımını abartmamak önemlidir.

– Müshil etkisi olduğu için sık sık büyük tuvalete çıkmanıza neden olur. Tükettikten sonra tuvalete yakın yerlerde bulunmanız gerekmektedir. Eğer tuvalete yakın yerlerde bulunmuyorsanız örneğin uzun yola çıkmak gibi, tüketmemeye dikkat edin.

– Özellikle diyet yapanlarında tercihleri arasında yer alan sinameki, aynı zamanda iştah kesici özelliği olduğu da söylenmektedir.

– Şişliği azalttığı ve kabızlığı önlediği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Sinameki Kimler Kullanamaz?

– Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, sindirim sistemi sorunları için düzenli olarak ilaç kullananların sinameki kullanmaya başlamadan önce doktora danışması gerekmektedir.

– İshal olan ve potasyum eksikliği çeken kişilerin kullanması önerilmez.

– Sindirim hastalığı bulunan, mide hastalığı olan ve hamile bayanların kullanmadan önce doktara danışmaları ve uygun gördüğü taktirde kullanmaları önerilmektedir.

Sinameki Nasıl Tüketilir?

Hazırlaması oldukça basit olan bu çay şöyle hazırlanmaktadır. Sinameki yapraklarından veya meyvelerinden iki çay kaşığı demliğe konur ve üzerine 300 ml. kaynar su ilave edilip, 5-10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra içilir.  Çok fazla miktarda kullanıldığında mide ve bağırsaklarda sancıya sebep olabilir bu nedenle dikkatli tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sinameki, sinameki nedir, sinameki nasıl kullanılır, sinameki ne işe yarar, sinameki kimler kullanabilir, sinameki kimler kullanamaz, sinamekinin zararları, sinamekinin yan etkisi, sinamekinin faydaları, sinameki nasıl demlenir, sinameki nasıl içilir, sinameki nereden bulurum, sinameki bitkisi, sinameki nerede yetişir, sinameki ne kadar içmeli, kabızlık, şişlik, basur, hemoroid, sindirim sorunu