Şifa Kaynağı Olan Kabuklar

Meyve kabuklarının soyulup tüketilmesi mi, yoksa soyulmayıp mı tüketilmesi hala kafa karıştırıcı bir konudur. Meyve eğer kabukları ile yenilecekse kesinlikle elma sirkeli suda ovuşturularak yıkanmalıdır. Eğer ilaçlı olduğunu biliyorsanız kabuklarını soymalısınız. Lakin meyveler, kabukları ile yenilirse daha çok yararları vardır.

mandalina
Mandalina kabuğu
Mandalina kabuğu, kolesterolü düşürücü etkisi, hazımsızlığı azaltması, bağırsakları çalıştırması ve büyük miktarda C vitamini içermesinden bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Günümüzde yapılan araştırmalarda mandalina kabuğunun içeriğinde bulunan tangeretin denilen maddenin beyin tümörünün en tehlikesi olan Glioblastomada tümörünü küçülttüğü göstermiştir. Beyin tümörü olan hastalarda günlük beş mandalina, bir portakal, bir limon kabuğunun beraber çekilmesi koşuluyla içine az miktarda bir tatlandırıcı koyulup tüketilmesinin beyin tümöründeki ödemin azalmasını sağladığı gösterilmiştir.
Karpuz kabuğu
Karpuz, resrevetrol içermesinden dolayı kanserde yararlı olduğu eskiden beri bilinen bir durum olmaktadır. Karpuzun kabuğundaki sitrülinin, kan dolaşımını rahatlattığı ve yüksek antioksidan etkisiyle yaşlanmaya karşı ve kanser savaşçısıdır.

sogan_tuketimi_kanseri_onluyor_h14469
Soğan kabuğu
Soğanın dışındaki koyu renkli tabaka koarsetin içinde bulundurur. Özellikle kalp hastalığında, damar sertliğinde büyük faydası vardır. Aynı zamanda kanserden korunmada ve kanser tedavisinde etkili olmaktadır.
Elma kabuğu
Dünyada en yararlı meyvelerden bir tanesidir. Yüksek dozda koarsetin içinde bulundurur. Elma, cilt yaşlanmasını önler ve bağırsaklara çok yararlıdır. Bağırsak kanserinin oluşmasını engeller. Yaşlı kanserli farelere üç ay sürekli olarak elma verildiği zaman farenin kanserojen genetiğine bağlı olan faktörleri dört bine karşı iki bine indirgemiştir.
Havuç kabuğu
Havucun içerdiği kırmızı renk zaten ne kadar yararlı bir besin olduğunun göstergesidir. Özellikle yüksek dozda betakroten içerdiğinden bütün kanser türlerinde faydası tartışılmazdır.

nar
Nar kabuğu
Narın elmayla beraber kanser tedavisinde ve kanserden korunmada ne kadar faydalı olduğu pek çok yazılarda bahsedilmiştir. Nar kabuğunun, kanser hastalarında geçmeyen ishalleri durdurucu etkisi son derece önemlidir.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

beslenme, meyve kabuğu, şifa kaynağı, meyve kabuklarının yararları, nar kabuğunun faydaları, mandalina kabuğu neye iyi gelir, karpuz kabuğunun yararları, soğan kabuğu ne işe yarar, elma kabuğunun ne faydası vardır, havuç kabuğunun yararları