Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Doğada binlerce çeşit bitki türü vardır ve bu bitki türleri bazı bölgelere göre, hava koşullarına, iklimsel özelliklere, toprak yapısına, yağış alan yerlere göre farklılık gösterir. Kimi bitkiler tropikal bölgelerde yetişirken kimi bitkiler ise çok kurak yerlerde yetişmektedir. Her bitkinin kendine özgü bir özelliği olup hemen hemen her bitki kendi içerisinde başka türlerede ayrılmaktadır. Binlerce çeşit bitkilerden biride sarı kantaron çiçeğidir.

Halk arasında kanotu, kılıçotu, yaraotu, mayasılotu ve binbirdelik otu olarak bilinen sarı kantaron, üzerinde pek çok sarı çiçeği olan bir çalı türü olup, Asya’ dan Amerika’ ya kadar dünyanın pek çok ülkesinde doğada kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür.

Ayrıca sarı kantaronun hristiyan inancında kutsal bir yeri de vardır. Avusturya’da İsa’nın haç kanı, Tanrı kayrası otu ve peygamber kanı gibi isimlerle de anılmaktadır. Osmanlı ordusu savaşa giderken yanlarına sarı kantaron’dan yapılmış yağları yanlarında taşıyarak,  yaralandıkları zaman yaraların çabuk iyileşmesi için yaralarının üzerine sürerlermiş. Bu nedenle bazı yörelerde kılıçotu ismi ile bilinmektedir.

Evde sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı kantaron bitkisinin çiçekleri toplanarak çok fazla olmamak kaydıyla hafif bir şekilde ezilir. Ezilerek kavanoza konulan kantaron çiçekleri üzerine 1 ya da 2 çay bardağı zeytinyağı konulur. Kavanoz kapağı 5 gün ağzı açık şekilde güneşte bekletilir. Daha sonra kavanozun ağzı sıkıca kapatılarak yine güneşte ya da iyi güneş alan bir yerde 1 ya da 1,5 ay kadar bekletilir. Hazırlanan karışımın tamamen kırmızı olması yağın hazır olduğunu gösterir. Hazır olan sarı kantaron yağı bir tülbent yardımıyla süzülerek başka bir kavanoza ya da birden fazla küçük kavanozlara doldurulur. Hazırlanan sarı kantaron yağı koyu şişelerde ve serin ortamda muhafıza edilerek 1 yıldan fazla bir süre kullanılabilir. Hazırlanan yağı cildinizin problemli olan her bölgesine bir miktar sürebilirsiniz. Sarı kantaron yağı hem haricen hemde içilerek kullanılan bir yağdır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kantaron, kantoron, sarı kantaron, kantaron yağı, sarı kantaron yağı, kantaron yağı nasıl yapılır, kantaron yağ yapımı, evde sarı kantaron yağı yapımı, kantaron yağı yapımı, kantaron nedir, kantaron çiçeği nerede yetişir