Sağlıklı Diyetin Altın Kuralları

sağlıklı-diyet-listeleriHer diyet programı farklı farklı öğünlerden oluşur. Kimileri protein, kimileri meyve kimileri de sebze ağırlıklıdır. Kilo vermek isteyen pek çok kişide çareyi bu diyet listelerinde bulur. Öyle ki kimi zaman açlık günlerine uzanan katı diyet listelerine tam bir bağlılıkla günler geçirilir. Ancak her sağlıklı diyetin olmazsa olmazları vardır. Biz de diyetvesaglik.net ekibi olarak sağlıklı bir diyetin altın kurallarını sizler için araştırdık. İşte bu kurallar:

Elini Çabuk Tutanlar Sağlığını Yitirebiliyor

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerdir pek çok kişi kilolarının telaşını yaşamaya devam ediyor. Baharda ve yazın başlangıcında verilemeyen kilolar yaz ortasında da çeşitli çabalarla verilmeye çalışılıyor. Bu amaçla form tutup ideal vücuda kavuşmak için pek çok yöntem uygulanıyor. Ancak; kilo vermek için her yolu mübah görenler ne yazık ki sonrasında kilo veremediği gibi çeşitli sağlık sorunları ile uğraşmak durumunda kalıyorlar. Evet fazla kilolar vücudunuzdan atılması gereken birincil fazlalıklardır, ancak bunu yaparken sağlığını kaybetmeniz kabul edilemez. Kilo vermenin asıl ve en önemli kuralı sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmanızdır. İşte sağlıklı bir diyetin olmazsa olmaz altın kuralları…

Diyette, her besin grubundan yiyecek dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Tek tip besinlerle yapılan diyetlerin çoğu, başlarda kilo kaybetmeyi sağlar ancak hızlı kilo kaybının ardından kiloların tekrar alınmasına neden olur.

Diyet sırasında günlük en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Kişinin çok su içmesini gerektiren herhangi bir sağlık problemi yok ise, bu miktarın üzerinde içilen su böbrekleri gereksiz yere çalıştırır. Su, yemeklerden önce içilmeli yemek arası veya yemekten hemen sonra içilmemelidir.

Genelde beyaz ekmek tüketenler, diyet sırasında ekmeğin kalorisi azalacağı düşüncesiyle ekmeği kızartırlar. Fakat bu şekilde, ekmekte sadece su kaybı olurken, kalorisinde hiç bir değişiklik olmaz.

Meyve ve sebzelere diyette çok daha fazla önem verilmelidir. Bu besinler vitamin ve mineral açısından oldukça zenginlerdir. Aynı zamanda posa içeriğinin yüksek olmasından dolayı kişide kabızlık problemi varsa onun tedavisine de yardımcı olur.

Diyet sırasında koşullar el verdiği sürece spor yapılmalı. Ne yazık ki günümüz şartlarında spora pek vakit kalmıyor. Bu nedenle günlük hayatta mümkün olduğunca hareketli olmak gerekir. Örneğin yürüyen merdivenler ve asansörler yerine merdivenler tercih edilmeli, yakın mesafelerde mümkün olduğu kadar yürünmeli.

Yağ yakmak için, metabolizmanın sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlayacak besin maddelerinin dengeli olarak tüketilmesinin yanında, kas-yağ oranına göre vücuda uygun spor programı belirlenmeli, set ve tekrar sayıları kişinin fiziki ve fizyolojik yapısı göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.