Sağlıklı Cilt Bakım Önerileri

Cilt bakımı kadınlar için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Fakat cilt bakımımızı sağdan soldan duyduklarımızla, dergilerden gazetelerden ve TV kanallarında gördüğümüz cilt bakım uygulamalarından yola çıkarak cildimizin yıpranmasını istemeyiz. Vücudumuzun hemen her yerini kaplayan cildimiz en önem verilmesi ve dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisidir. Fakat günümüzde birçok cilt bakım önerileri bulmaktadır. Bunların hangilerinin doğru hangilerinin yanlış olduğunu bilemiyoruz. Her kadının kendine göre bir cilt bakım uygulaması vardır. Mesela yüzü bol su ile yıkamak çok yararlı olabilir. Bunun yanında süt ile yıkayanlar da oldukça doğru ve sağlıklı bir yöntem deneyebilir. Cildimizin güzelliği için hemen her şeyi yapabiliriz bu yüzden de tonlarca parayı cilt bakım setlerine vererek her türden zararlı maddeyi yüzümüze sürebiliyoruz.  Cildimizin yıpranması da kaçınılmaz bir hal almış oluyor.

Daha çok doğal içeriğe sahip veya doğal olan ürün seçeneklerinden tercih edebilirsiniz. Bu sayede cildiniz hasar görmeyerek doğal olan ürünlerle bakımını sağlayacaktır. Cildimizin sağlığı için düzenli ve sağlıklı beslenmemize de dikkat etmemiz gerekir. Cilt ile sağlıklı beslenme ne alaka diyecek olursanız cildimizi vücudumuzdan ayırarak ona farklı bir müdahale etmemiz pek de doğru bir yöntem değil. Çünkü cildimizde vücudumuzun bir parçası olduğu için herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığımız zaman cildimizde etkilenebilir. Sağlıksız, asitli veya yağlı besin tüketiminde bulunduğumuz zaman cildimizde meydana gelebilecek sivilceler ve siyah noktalar ile uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Spor ve egzersiz hareketleri ile cildimizin gergin olmasını sağlayabiliriz. İnsandan insana farklılık gösteren cilt tipleri vardır. Bunlar, kuru, yağlı ve orta derecede ki cilt tipleri diye ayrılı. Bu cilt tiplerine göre farklı bir bakım uygulaması gerekmektedir hiç biri birbirinin aynısı olmayacağı gibi çok farklı cilt bakımı uygulanması da gerekebilir. Yaz ayları ile birlikte gelen sıcaklar güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korumamız gerekebilir. Bu yüzden vücudumuza sürdüğümüz güneş kremleri gibi aynısını cildimiz içinde sürebiliriz. Bu sayede cildimiz güneşten daha az  etkilenebilir.