Sağlıklı Beslenme Nedir?

saglikli-beslenmeSağlıklı beslenme hakkında bilgi sahibi olmayan yüzlerce kişi her gün obezite hastalığına yakalanmaktadır. Sağlıklı beslenme denildiğinde aklınıza bitkiler ve sebzeler havuzu içerisine atlamak ve sadece bu havuzdan beslenmek gelmesin. Bir çok şekilde çeşitli beslenme şekillerinden yararlanılarak da sağlıklı beslenme yapılabilir.

Sağlıklı beslenmenin temel amacı, tüketilen besinlerin ne kadar kalori içerdiğini bilerek bilinçli bir şekilde tüketmektir.Bir hamburger yedikten sonra koşu yaparak yediğiniz hamburgeri eritebiliyorsanız, hamburger de sağlıklı beslenmenin içerisine girebilmektedir. Kısacası her şey tüketmek değil, tüketilen besini yok etmek de bitmektedir.

Sağlıklı beslenme ile ilgili olarak yapılan yüzlerce araştırma bir çok insanın bu konu hakkında ki yanlış bilgilerinden dolayı kilo aldığını göstermektedir. İnsanların sadece sebze ve meyve tüketimi yaparak sağlıklı beslendiğini zannetmesi sebebi ile bağışıklık sistemin de çökmeler, kalp rahatsızlıkları, metabolizma bozuklukları, sindirim yolu hastalıkları gibi bir çok sorun ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple sağlıklı beslenme denildiğinde aklınıza doğal taze besinler yerine,tüketilen yiyeceğin ne kadar süre içerisin de eritileceğini bilmek olarak algılamak daha doğrudur.

Öğünler sonrasın da spor, egzersiz yaparak vücudunuzu hareketlendirmek en doğru beslenme şekli olacaktır. Çünkü yediğiniz tüm besinlerin enerji olarak vücut dışarısına atılmasına yardımcı olan spor ve egzersiz ile zayıflamak mümkündür.