Ramazan’ı Kilo Almadan Geçirmenin Püf Noktaları

Ramazan aylarının gelmesi ile birlikte tam anlamı ile ziyafet sofralarına dönüşen ramazan sofralarında kilo almadan durmak neredeyse mümkün değil. Ancak bu aylarda yeme ve içme düzenimizi daha sağlıklı ve kontrollü bir şekilde geçirirsek bir o kadarda formumuzu korumamıza yardımcı olabilirsiniz.

1- Muhakkak sahura kalkın.

2- İftarı iki öğüne bölünüz. Çorba ve iftariyelikler ile başlayarak, yarım saat mola verdikten sonra ise ana öğüne geçebilirsiniz.

3- Olduğunca yavaş yiyerek iyi bir şekilde çiğnemelisiniz.corba_1

4- Öğünlerinizde ise kızartmalar, peynir, çok yağlı ve zeytin gibi pek çok tuzlu besinlerden de kaçınmalısınız.

5- İftardan 1 saat sonra ise küçük bir yürüyüş yapmalısınız.

6- Sahurda 1 bardak süt ile yulafı pişiriniz, ılınınca içerisine biraz çilek ve kiraz doğrayarak hem düşük sodyumlu hem de kan şekerinizi fırlatmayacak bir öğün tercih etmelisiniz. Bunu ise haftada iki defa tekrarlayabilirsiniz.

7- Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişleri de tüketebilirsiniz. Fakat tuzsuz olmasına da dikkat etmelisiniz.su_3

8- 1,5 ile 2 litre kadar su içmeyi de ihmal etmemelisiniz.

9- Sebzelere özellikle iftarda da yer ayırmalısınız.

10- Şerbetli ve rafine şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Haftada 2 kere sütlü tatlı tüketmelisiniz. Diğer günlerde de tatlı yerine kuru meyveleri de tercih edebilirsiniz.

sutlu-tatli_4

11- İftariyeliklerde de seçim yaparak tüketmelisiniz. Mesela zeytin, pastırma, tereyağı, sucuk gibi seçimler yapmalı ve hemen hepsini de bir arada değil daha çok bir öğününüzde birini tüketmelisiniz.

12- Erik su içeriği oldukça yüksek bir meyve olduğu için de istediğiniz kadar tüketimini sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte birbirinden sağlıklı besinler ile birlikte ramazan aylarında kilolarınızı kontrol ederek daha çok sağlıklı ve kontrollü bir şekilde formumuzu da korumamızda fayda var diyebiliriz.

yuruyus_2

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ramazanı kilo almadan geçirmenin püf noktaları, ramazan kilo verilir mi, kolay oruç tutmanın yolları, ramazanda su içerek zayıflanır mı, kilo kontrolü, ramazanda sağlıklı beslenme, ramazanda nasıl beslenilir, sağlıklı kilo verme