Protein Tozları Sağlığa Zararlı Mıdır?

Protein Nedir?

Proteinler insan sağlığı açısından çok önemli bir yere sahiptir.  Büyüme, gelişme, açılan yaraların iyileşmesi, sindirim, enfeksiyonlara karşı dirençli olma, sıvı dengesinin sağlanması, zeka gelişimi, azot dengesinin sağlanması gibi temel unsurları sağlar. Spor yapanlar spor yapmayanlara göre daha çok proteine ihtiyaçları vardır.  Yüzme, vücut geliştirme, halter, ağırlık, boks gibi kas sistemlerin çok ağır bir şekilde iletişimde olduğu bir alanda proteinin ihtiyacı hissedilmektedir. Protein tozları sağlığa zararlı mı değil mi açıklamadan önce protein tozunun ne olduğundan bahsetmekte fayda var.

Protein Tozu Nedir?

Protein tozları peynir altı suyunun saflaştırılmasından elde edilir. Protein tozu bir besin takviyesidir. Günlük alacağınız protein miktarını protein tozundan karşılarsınız. Süt peynirlerinin altında ki suda bol miktarda protein bulunduğu için peynir altı suyu tozu olarak bilinirler. Ette ve sütte bulunan proteinlerin toz haline getirilmiş halidir. Farklı şekillerde tüketilebilir. Protein tozlarının çeşitleri vardır. Ama öz olarak protein tozlarının ham maddesi peynirdir. Protein tozlarının marketten alınan herhangi bir gıdadan farkı yoktur.

Protein Tozları Sağlığa Zararlı Mıdır?

Protein tozu zararı olmaması için alınması gereken dozu geçmemelidir. Kas geliştiren insanların çoğu protein tozu takviyesi almaktadır. Fakat bu konuda bilinçli olmak gerekiyor. Alacağınız protein tozunun içeriğine iyi bakmalısınız ve öyle kullanmaya başlamalısınız. İçeriğini okumadan hiç bir takviye ürünü bilinçsizce kullanmayınız. Eğer böbreklerinizde ciddi bir problem yoksa aşırıya kaçmadan protein takviyesi alabilirsiniz. Söylemek gerekirse vücut geliştirme çalışması yapan insanların doğal yollarla yani sağlıklı beslenerek ve spor yapmaları başarılarını daha da arttırabilirler. Enerji ihtiyacının protein tozlarına başvurmadan da elde edilebileceğinin bilinmesi gerekiyor. Daha fazla protein kazanabilmek için et, süt, yoğurt, yumurta tüketmek daha sağlıklı ve daha faydalıdır. Bilinçsizce tüketilen protein tozları ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Protein tozuna başlamadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda var.