Pankresas Kanserinin Belirtileri

Pankresas Kanseri Nedir?

Pankreas vücudumuzda karnın en arka bölümünde bulunur.Yaklaşık olarak uzunluğu 15 cm kadardır.Mide, onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsaklarla önü tamamen kapatılmıştır. Pankreasın bir çok görevi vardır.  Bunların başında alınan gıdaların sindirimi ve kan şekerinin dengelenmesi yer almaktadır. Pankreas kanseri, pankreas organın herhangi bir bölgesinde oluşabilir.

Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemekte ama genellikle sigara içenlerde ve şişman kişilerde daha sık görülmektedir. Hastaların hemen hemen hepsinde sigara kullanımından kaynaklı olduğu bilinmektedir.Ayrıca ırsi olarak az sayıda hastada pankreas kanseri görülebilir. Pankreas kanseri erkeklerde 63, kadınlarda ise 67 yaşlarında kansere yakalanma oranı yüksektir.

Pankresas Kanserinin Belirtileri

Pankreas kanseri belirtileri başında  hızlı kilo verme, karın ağrısı, sarılık, iştah kesikliği, bulantı ve kusma, halsizlik ve yorgunluk, ishal, sindirim bozuklukları sırt ağrısı,açık renk dışkılama, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı ve depresyon gibi psikolojik bozukluklar sonucu ortaya çıkabilir. Şişkinlik, hazımsızlık ve iştah kaybı ile gelen yetersiz beslenme doğrultusunda hasta kilo kaybetmeye başlar. Sık sık sarılık rahatsızlığı görülür. Özellikle gözlerde ortaya çıkan sarılık  daha sonra deride sararma şeklinde kendini gösterir. Bununla beraber idrar renginin koyulaşması devamında oluşan belirtiler arasında yer alır. Son olarak dışkının açık renk olmasıyla birlikte tüm belirtilerin göstergesi pankreasta bir sorun olduğunun habercisidir.

Sarılığın nedeni ise  karaciğerde yapılan bilirubin maddesinin safra yolu tıkanmasına bağlı olarak onikiparmak bağırsağına atılımının engellenmesidir. Kanser belirtileri ilerlemeye başladıkça önce karında daha sonra sırta yansıyan ağrılar şeklinde şiddetlenerek kendini gösterir. Şişkinlik ve hazımsızlık belirtilerinde de artış olur. Erken tanı konulması tedavi süreci için oldukça önemlidir. Belirtiler hissedildiğinde doktora başvurarak bu konu ile ilgili tanı yapılması gereklidir.