Panik Atak Hastalık mıdır? Çaresi Nedir?

PANİK ATAK NEDİR?

Panik atak endişe, ölüm korkusu gibi iç bunaltıcı duyguları içinde bulunduran  ve ani nöbetler şeklinde ortaya çıkan rahatsızlıktır.Panik atak rahatsızlığı olan hasta ani bir nöbet halinde tamamen korkuya kapılmıştır. Öleceğini, kalbinin duracağını ya da kalp krizi geçirip öleceğini düşünür. Nöbet halinin ilk  10 dakika içinde atak en şiddetli halini alır. Hasta korku halliyle doktora koşar. Bayılacağını, öleceğini ya da nefessiz kaldığını düşünür.İlerleyen dakikalarda atağın etkisi azalmaya başlar. Hasta kendini yorgun ve halsiz hisseder. Atağın verdiği korkudan dolayı yalnız kalmak istemez. Birinin yanında kendini güvende hissedeceğini düşünür.

Panik atak genellikle; sara hastalığı olanlarda,vitamin eksikliği durumunda, kafeinli beslenen kişilerde,tiroid bezinde sorun yaşayanlarda, fazla adrenalin salgılanması olanlarda, beyinde oluşan tümör durumunda,ilaçların yan etkileri sonucu,kapalı alan korkusu olan ya da kalabalık alan korkusu olanlarda,depresyon ve sinirsel bozukluklarda daha sık görülmektedir.

PANİK ATAK ÇARESİ

Panik atağı olan kişilerin öncelikle korkularının giderilmesi gerekmektedir. Kalp krizi korusu olan hastalarda  muayene ve testler yapılıp herhangi bir kalp- damar ya da solunum rahatsızlığı olup olmadığı araştırılır ve ona sonuçlar anlatılarak sağlıklı olduğuna ikna edilebilir. Tedavideki amaç panik atağı yok etmeye çalışmak, kişinin endişe duygularını kontrol altına almasını sağlamak,  sosyal yaşantısını normal hale getirmeye çalışarak sorunların giderilmesini sağlamaktır. Bu nedenle ilaç tedavisine ek olarak  kişiye terapi de uygulanması gereklidir.

Tedavi için genellikle antidepresan ilaçlar kullanılır. Bunun yanında yatıştırıcı ya da sakinleştirici ilaçlarda kullanılabilir. İlaç başlarda uyuşukluk yapsa da ilerleyen zamanlarda alışılır. Kendini iyi hissettiği anda tedaviyi bırakmamak gerekir. Hastalık geçse bile tekrarlamaması için bir müddet daha ilaç kullanımına devam edilmelidir. Hasta ilacın dozunu ve kullanım zamanını doktorun önerdiği şekilde kullanmalıdır. Bu tedavi sürecinde hastanın stresli ortamlardan uzak durması gereklidir. Sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Bunun için aşırı kalabalık ortamlar tercih edilmemelidir.