Oruç Şurubuyla Ramazan’da da Enerjinizi Koruyabilirsiniz

su_ve_hurmaRamazan yaklaşırken hemen hepimiz şimdiden susuzluk telaşını düşünmeye başladık. İslam dünyasının oruç ayı Ramazan bu kez gündüzün uzun olduğu ve hava sıcaklığının da oldukça yüksek olmaya başladığı dönemlere denk geldi. Tabi hal böyle olunca herkesi ‘Nasıl oruç tutacağım?’ telaşı sarmaya başladı. Açık bir nebze tahammül edilebilir bir durumken, sıcak havanın etkisiyle yaşanan susuzluğun nasıl üstesinden gelineceği kara kara düşünülmeye başlandı. Susuz kalan bünye güçten düşüyor, kan şekeri düştüğü için açlığında etkisiyle dikkat yönü eksiliyor, halsizlik oluşuyor ve daha bunun gibi birçok unsurla karşılaşmak söz konusu oluyor. Ramazan ayını güçten düşmeden, sağlık sorunlarını yaşamadan, enerjisini koruyarak geçirmek isteyenlerin kurtarıcısı ile oruç şurubu olacağa benziyor.

Hava şartları kişilerin oruç tutma durumlarını inanılmaz olumsuz etkiliyor. Özellikle beden gücüyle çalışan, günün uzun bir zaman dilimini çalışarak geçirmek zorunda olan birçok kişi çok istemesine rağmen Ramazan ayını oruç tutamadan geçirmek zorunda kalıyor. Bunlara rağmen oruç tutulduğunda ise konsantrasyon eksikliği nedeniyle işte verimsizlik, atletik performans düşüklüğü nedeniyle ağır çalışma, adaptasyon sorunu gibi problemler oluşuyor. Tabi sağlık sorunları da cabası. Kendinizi bu kadar zorlamak yerine, sahurdan iftara kadar dirençli kalabilmenize yardımcı olacağı düşünülen oruç şurubunu deneyebilirsiniz. Tokluk hissi sayesinde 17 saati aşkın süre aç kalacak olmanıza rağmen enerji kaybı yaşamamanız için olumlu etkiler sunacak olan oruç şurubu denemeye değer olabilir.

Ramazan ayını enerjik, sağlıklı ve sorun yaşamadan geçirmek için beslenme şeklinize dikkat etmeli ve bu süreçte gücünüzü korumak için bitkisel takviyeler almaktan çekinmemelisiniz.