Mucizevi Besin: Chia Tohumu

Dr. Mehmet Öz’ün günümüzün faydalı besinlerden biri olduğunu açıkladığı Chia tohumundan bahsedeceğim. Mucizevi besin Chia tohumu ile ilgili merak ettikleriniz. Günler geçiyor ve her yeni günde yeni bir mucize tohum ortaya çıkıyor. Artık neredeyse her gün bir başkasıyla tanıştığımız bu mucizevi besinlerden son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız bir tohum var ki, Dr. Mehmet Öz’ün de en önem verdiği besin kaynakları arasında gösterilmesi ile tüm dikkatleri kendisine topladı: Bu bahsettiğimiz tohumun ismi Chia-samen olmaktadır.

chia-tohumlarinin-faydalari
Dünyaca ünlü Dr. Mehmet Öz’ün yakın bir vakitte katıldığı programda yılımızın süper besinleri arasında saydığı ve mucizevi yararlarından bahsettiği Chia tohumunun ne olduğunu, yararlarını ve nasıl tüketileceğini araştırmış olduk. Chia, Salvia Hispanica olarak adlandırılmış, nane ailesinden bir bitki tohumu olmaktadır. Aztekler döneminde en değerli besin kaynağı olarak tüketilmiş bu tohum, Meksika ve Guetemala topraklarında yetişiyor. Her gün 2-3 yemek kaşığı Chia tüketmenin sağlığımızda mucizeler yarattığı söyleniyor. Somon balığından daha çok omega-3, sütten daha çok kalsiyum, yeşil çaydan daha fazla antioksidan, ıspanaktan daha çok demir içeren bir besin kaynağının yararlarını saymamızla bitmiyor.

mehmet_oz
Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, metabolizmayı hızlandıran, enerji veren bu mucizevi tohumun bilinen en başta faydaları şunlardır. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığımızı korur. Günlük lif ihtiyacımızı karşılayıp tok tutar, kilo vermede yardımcı olmaktadır. Çok kuvvetli bir antioksidandır. Kolesterole ve tansiyona iyi gelmektedir. Kas gelişimine yardımcı olur. Bağırsakları temizler, detoks özelliği bulunmaktadır. Sağladığı yüksek enerji sayesinde yorgunluğunuz geçirir ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Bilinen en yüksek omega-3 kaynağı olmaktadır. Chia tohumu belirgin tada sahip olmadığı için her şekilde kullanılması mümkün olmaktadır. Chia tohumunu istediğiniz her içeceğin veya yiyeceğin içerisine katarak tüketebilirsiniz. Dr. Mehmet Öz’ün tarifi şöyle; iki kaşık Chia tohumunu bir bardak suyun içerisine birkaç dakika bekletip, çekirdekler suyu çekmeden ve iyice sertleşmeden su ile birlikte içebilirsiniz.

hastalık

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

chia tohumu, beslenme, faydalı besin, mucizevi besin kaynağı chia tohumu, chia tohumunun faydaları nelerdir, chia tohumu neye yarar sağlar. mehmet öz