Mandalinanın Sağlığımıza Faydaları

Mandalina ile badem sütü, donmuş berrieler ve öğütülmüş keten tohumu ile besleyici bir smoothie hazırlanabilir, doğranmış badem, ıspanarak ve mandalina yada rezene, mandaline suyu, mandalina dilimleri, tuz ve karabiber ile ferahlatıcı bir salata değerlendirebilirsiniz.

Mandaline lif zengini avokado, doğranmış kişniş ve doğranmış acı biber ile salsa sos hazırlanabilir. Bu sos tavuk göğüsü, ızgara beyaz balıklar yada tofu ile kullanılabilirler. Uzman diyetisyenler diyabet riskinde olanlara mandalina çözümü önerisinde bulunarak yanına da eklediler. 1 su bardağı mandaline dilimleri 52 mg C vitamini içerir, günlük önerilen 75-90 mg C vitamini alımının yarısından daha fazladır. C vitamini sağlıklı cilt ve dokuların oluşum ve devamlılığı için gereklidir. Aynı zamanda da bağışıklık sistemini arttırır, kalp hastalık riskini azaltarak akciğer, kolon, meme, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin de oluşumunu önler.

mandalinanin-sagligimiza-faydalari-6187945

C vitamini vücutta kollajen sentezi için hayati öneme sahiptir. Kollajen yaraların hızlı iyileşmesini sağlar, tendonları, bağları, kemikleri ve kan damalarını bir arada tutar. C vitaminin aynı zamanda besinler ile alınan demir mineralinin emilimini arttırır.  C vitamini suda çözünen bir vitamindir bu da günlük olarak alınmasını gerektirir.

mandalinanin-sagligimiza-faydalari-6187947

Mandalina yüksek konsantrasyonda A vitamini içerir, 1 su bardağı mandalina dilimleri 1,328 IU A vitamini sağlar. Günlük önerilen A vitamini miktarının erkekler için 3,000 IU kadınlar için 2,333 IU yaklaşık uyarısı kadardır. A vitamini göz sağlığı, sağlıklı kemikler ve hücre büyümesi için gereklidir. A vitamini yetersizliği çeşitli hastalıklara enfeksiyon riskini arttırır ve özellikle çocuklarda körlüğe neden olabilir. A vitamini kan hücrelerinin yapımında kullanıldığından hamile kadınlarda diyetlerinde yeterli miktarda almaları gerekmetkedir.

mandalinanin-sagligimiza-faydalari-6187948

A vitamini aynı zamanda da üreme sağlılığı ve hücreler arası iletişimde de önemlidir. Ara öğünlerde mandalina tüketimi günlük alınması gereken A vitamini miktarlarına ulaşmada yardımcı olacaktır. 1 orta boy mandalina 75 kaloridir. Mandalina beta kriptoksantinin en iyi kaynaklarındandır. Akciğer ve prostat kanseri riskini azalttığı saptanmıştır. Yapılan çalışmalar beta kriptoksantinden zengin beslenenlerde poliartirit gelişlme olasılığının neredeyse yarı yarıya azaldığını göstermektedir.

mandalinanin-sagligimiza-faydalari-6187949

Diyet lifi altımı diyabet riski, kalp hastalığı, kolon kanseri, obezite ve yüksek kolesterol riskini azaltır. Aynı zamanda da yapılan çalışmalarda lifin, bağışıklık sistemini güçlendirir, hafızayı geliştirir ve ruh halinin arttırdığı saptanmıştır. 1 su bardağı mandaline dilimleri 3,5 g diyet lifi içerir, günlük önerilen 20 ile 35 g arası lis alımının %10’un dan fazladır. Çözünür lif paketin içeriği ile daha uzun süte tokluk sağlar. Yapılan çalışmalarda pektin tüketiminin obez bireylerde kalori alımını azalttığı gösterilmiştir.