Makarna kilo aldırır mı?

Hemen hemen her toplumun sevdiği ortak lezzetlerden biride makarna olmuştur. Farklı şekilleri ile tükettiğimiz makarnalar birde üzerine birbirinden farklı sosların dökülmesiyle kimsenin hayır diyemeyeceği kıvama gelmiştir. Özellikle çocukların severek ve keyifle yedikleri makarna çocukların dışında büyüklerinde pratik ve lezzetli yemek listelerinde yer edinmiştir. Uzun süredir hayatımızda olan ve neredeyse haftada bir kez mutfağımızda pişen makarna aynı zamanda birçok kişide ortak bir sorunun oluşmasına neden olmuştur.

Uzun zamandır hayatımızda olan ve severek tükettiğimiz makarna, formunu koruyan, sağlıklı beslenen ve diyet yapan kişilerde hep aynı sorunun sorulmasına neden olmuştur. Makarna kilo aldırır mı? Ekonomik oluşu, pratik hazırlanarak servis edilmesi makarnanın çok fazla tüketilmesine ve sevilmesine neden olmuştur. Özellikle öğrencilerin hayatında büyük yer edinen makarna neredeyse her öğrenci evinin günlük yemeği olmuştur diyebiliriz. Karbonhidrat açısından oldukça zengin olan makarna, ne yazık ki kilo almanıza neden olan yiyeceklerin arasında yer almaktadır. Her insanın günlük belirli bir miktarda karbonhidrata ihtiyacı vardır. Bu belirli ihtiyacın üzerinde fazlasıyla karbonhidrat alınması ise ne yazık ki bu karbonhidratın yağa dönüşmesine ve dolayısıyla kilo almanıza neden olmaktadır. Bu nedenle çok fazla makarna yemek ve günlük karbonhidrat miktarını aşmanız kilo almanıza neden olacağı için yeteri miktarda ve daha aralıklı makarna tüketmeye dikkat edin. Aynı zamanda çeşitli soslar ile tükettiğimiz makarna sosların yağlı, kremalı ve tuzlu olmasından dolayı makarnanın kalori miktarını daha fazla yukarı çekmiştir.

Bu nedenle eğer sizde çok fazla makarna tüketmeyi seviyor ancak kilo almaktan endişe duyuyorsanız, makarna tercihinizi kepekli makarnadan yana kullanabilirsiniz. Diğer makarna çeşitlerine nazaran daha az kaloriye sahip olan kepekli makarna en azından makarnadan uzak kalmamanıza ve fazla kalori almamanıza neden olacaktır. Bunun dışımnda kullanacağınız soslarında ayrı bir önemi vardır. Özellikle krema ile yapılan soslar ne yazık ki beklediğimizden çok daha fazla kalori almamıza neden olmaktadır. Kremalı soslar yerine makarnanızı sade domates sosu, sadece baharatlar ya da yoğurtlu baharatlı soslar ile tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

makarna, makarna tüketimi, makarna kaç kalori, makarna kilo aldırır mı, makarna kilo yapar mı, makarnanın kalorisi, diyette makarna yenilir mi, makarna yemek zararlı mı, makarna yemek kilo aldırır mı, makarna yemek kilo yapar mı, kalorisi yüksek yiyecekler, makarnanın zararları, makarna çeşitleri, makarna nedir, makarna nasıl yapılır, makarna sosu, makarna sosu kaç kalori, makarna sosu zararlı mı