Maden suyu mu soda mı?

Mineral sahibi su mu yoksa yapay soda mı, doğal minralli su mu, mineralli içecek mi gibi sorular insanların akıllarından çıkmamaktadır. Sağlık bakanlığı’nın doğal mineralli sular yönetmeliğine bakarsanız ‘ Yerkabuğunun çeşitli derinliklerin de uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan,bir ya da daha fazla kaynaktan yeryüzüne kendiliğinde ya da teknik usuller ile çıkartılan, mineral içeriği, kalın elementleri ve diğer bileşenleri ile tanımlanan, her türlü kirlenme risklerine karşı da korunmuş yeraltı suları’na doğal mineralli su denmektedir.

Doğal mineralli su (veya çokluk ile maden suyu dediğimiz ürün) ile yapay soda arasında ki fark yapay mineral varlığıdır. Yapay sodada mineral yoktur.

Son dönemde de piyasaya aromalı ve meyveli gazlı içecekler çıktı. Bunların bir bölümü meyveli ve aromalı doğal mineralli içeceklerdir. Bunlar adları üzerinde doğal mineralli suya meyve suyu veya aroma ve şeker ile tatlandırıcı eklenerek elde edebilirsiniz.

Bu gibi ürünlere benzer meyveli soda, meyveli gazlı içecek, aromalı gazlı içecek gibi adlar olan ürünlerde bulunmaktadır. Ancak bu ürünler esasında da yapar sodaya şeker, tatlandırıcı, meyve suyu ve aroma gibi maddeler katılarak da elde edilirler. Aynı zamanda da ana hammadde yapay soda olduğu içinde mineral ihtiva etmedikleri için de meyveli doğal mineralli sulardan ayrılırlar. Maden suyu vücudumuza olan faydaları ile birlikte her gün insanlar tarafından da düzenli bir şekilde tüketilmektedir. Yemeği fazla kaçırdığımız da da midemizin oldukça rahatsızlanması durumunda maden suları bizleri bu konularda yalnız bırakmayacak olan seçenekler arasında da yerini almaktadır. Bazıları bu tüketimi bir hayli abartarak her öğün sonrası tüketiminin sağlanması midemizin de fazla çalışmayarak maden suyuna ihtiyaç duymasına neden olmaktadır. Her gün sadece bir tane maden suyu tüketmemiz daha olumlu sonuçları ile karşılaşmamıza da destekleyici olabilir.

Aşağıdaki kelimelerden bize ulaştınız;

maden suyu mu soda mı, maden suyu nedir, içecekler, soda, maden suyu, maden suyu zayıflatır mı, maden suyu faydaları, sodanın faydaları, soda maden suyu, soda ile maden suyu arasında ki fark, soda zayıflatır mı, soda ve maden suyu farklı  mı, maden suyu doğal mı, soda doğal mı, maden suyunun insan hayatına faydaları