Kulak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kulak, dış kulak yolundaki cildi enfeksiyonlardan korumak amacıyla buşon adı verilen bir salgı üretir.Bu salgı dışarıdan gelen toz ve diğer maddeleri tutarak kulak yolunun dışa doğru yapısında dolayı kulak kepçesine doğru atar. Buşonun yoğun olması, tozlu ortamlarda bulunma ve salgının dışarıya atılmasına engel olan etmenler, buşonun kulak kepçesi içinde birikmesine yol açar. Kulak kepçesinde boşunun birikmesine neden olan etmenler ise şunlardır:

  • Temizleme amacıyla kulak içine yabancı cisim girmesi
  • Kirli ve tozlu ortamda çalışmak
  • Dış kulak yolunun dar olmasından kaynaklı dışarı atılamaması
  • Salgılanan sıvının fazla olması
  • Dış kulağa su kaçtığında salgının şişmesi

Bu nedenler kulak kiri birikmesine neden olmaktadır. Bu aşamada kulak temizleme çubuğu ile kulağı temizlemeye çalışmak büyük yanlıştır. Çok rahatsız edici bir durum olduğunda kulak içerisine vücut sıcaklığında ılık su damlatılıp daha sonra peçeteye başımızı eğerek kirin akmasını sağlayabiliriz. Kalan sıvıyı buharlaştırmak için de  saç kurutma makinesinin düşük ayarını kullanabiliriz.

 

Kulak temizleme pamukları ya da farklı cisimlerle kulağı temizlemek kesinlikle yanlış bir davranıştır.Bu durum kişinin kulağının tıkanmasına kadar giden sorunlara yol açmaktadır. Kulak yolunun uzunluğu konusunda bilinçsizce kullanılan çubuklar kulak zarı patlamalarından , işitme yetisini kaybetme  gibi sorunlara kadar neden olabilmektedir.

Kulak içerisinde rahatsız edici olduğunu düşündüğümüz bu sıvı aslında kulağın kendi temizliği için üretilen bir antibiyotiktir. Bu nedenle kulak içi kesinlikle kurcalanmaması gereken bir yapıdır. Kulak içerisindeki bu salgıya karışmamalıyız. Kulağın kendine ait florası vardır. Islandığında kurulamak yeterli olacaktır.

Eğer kulağın kendi koruyucu salgısı yeterli değilse bu salgı asidik bir salgı olduğu için aynı şekilde asidik olan  bir madde damlatılmalıdır. Bu da doğal ve kulak zarına zarar vermeyecek olan eşit oranda sulandırılmış, kaynatılmış soğutulmuş su ile seyreltilmiş elma sirkesi veya limon olabilir. 2-3 damla elma sirkesini veya limonu yine 2-3 damla kaynatılmış ve soğutulmuş su ile sulandırarak karıştıralım. Bu karışımı bir parça pamuğun emmesini sağlayalım  ve pamuğu sıkarak kulağımıza damlatalım. Bu karışım kulağı oldukça iyi bir şekilde koruyan bir karışım olacaktır.