Kulak Akıntısı Nedir?

Toplumda kimi zaman kişilerde rastladığımız sağlık sorunlarından biride kulak akıntısı olmuştur. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen kulak akıntısı kimi zaman ise yetişkinlerde bile rastlanan bir hastalık olmuştur. Ancak çoğu zaman neden bile olduğunu anlamadığımız kulak akıntısı kimi zaman şiddetli kulak ve baş ağrısı çekmemize neden olmaktadır. Peki kulak akıntısı nedir, kimlerde görülür ve nasıl geçer? İşte kulak akıntısı hakkındaki tüm detaylar.

Kısaca bahsetmek gerekirse kulak akıntısı, kulaktan gelen herhangi bir sıvıya verilen isimdir. Çoğu zaman kulaklardan halk arasında kulak kiri olarak bilinen vücudun doğal olarak ürettiği bir yağ ortaya çıkar. Aynen burun akıntısında olduğu gibi bu sıvı da kulağa giren toz, bakteri veya diğer yabancı cisimleri tutar. Fakat kulak zarının yırtılması kulak zararının delinmesinden dolayı kulak içinden kan ya da farklı bir sıvı gelmesine neden olmaktadır. Bunun nedeni ise kulağınızın şiddetli bir hasar almış olması olabilir.

Her ne kadar tehlikeli gibi görünmemiş olsa da bu durum ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına ya da kulağın duyma yitisini kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle bu durum karşısında mutlaka gerekli önlemleri almanız ve en kısa zaman da doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır. Bunun dışında yani aşırı olmamak ya da kanlı olmaması durumunda kulaktan gelen sıvı çoğu zaman normal karşılanmıştır. Bunun nedenlerinden biri ise kulağın enfeksiyon kapması olabilmektedir. Bu sorununun yaşanmasına ise genellikle kulak enfeksiyonu denilmektedir.

Kulak enfeksiyonları, kulak akıntısının en yaygın nedenlerinden biridir. Bakteri veya virüsler orta kulak içine bulaştığında kulak enfeksiyonu oluşur. Orta kulak, kulak zarının arkasında yer almaktadır. Burada işitme için çok önemli olan üç kemik bulunmaktadır. Kulak enfeksiyonları, sıvı birikmesine yol açarak kulak akıntısına yol açabilir. Ancak kimi hastalarda kısa sürede geçen bu kulak akıntısı şikayeti kimi hastalarda ise daha çok şiddetlenerek kulak ağrısına bile neden olabilmektedir. Bu nedenle şikayetiniz hafif olsa dahi şikayetin artmaması ve farklı boyutlar ile karşılaşmamak için en kısa zaman da doktorunuza danışmanız daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kulak, kulak akıntısı, kulak akıntı tedavisi, kulak akıntısı neden olur, kulak akıntısı nasıl geçer, kulak akıntısı nasıl olur, kbb, kulak burun boğaz, kbb hastalıkları, kbb nedir, kulak sağlığı, kulak ağrısı, kulak ağrısı nasıl geçer, kulak akıntısının nedenleri