Kışın Su İçmek Vücudu Isıtıyor

Kışın su içmenin ısı kontrolünü sağladığını biliyor musunuz? Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Enginyurt kışın vücudun ısı kontrolünü sağlamak için bazı kuru meyveleri tüketerek bol bol su içilmesi gerektiğini vurguladı.

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Enginyurt, kışın terlemenin azalması sebebiyle vücut ısı kontrolünün değişip güçleştiğini söyleyerek, vücut ısı kontrolünü sağlamak için kış ayrlarında badem, fındık, fıstık, ceviz ve bol bol gün içerisinde su tüketilmesini önerdi.

Kışın Vitamine Daha Fazla İhtiyaç Var

Kış aylarında vücudun daha fazla vitamine ihtiyaç duyduğunu söyleyen Enginyurt, kışın terlemenin azalması nedeniyle vücut ısı kontolünü sağlamak için çikolata, gofret gibi hazır ürünler yerine badem, fındık, fıstık, ceviz ve incir, üzüm, kayısı gibi meyvelerin kurularının tüketilmesinin daha faydalı olacağını belirtti. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle yeşil yapraklı ve kurubaklagiller gibi E vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi gerektiğini söyledi. Bunun dışında vücut ısı kontrolünün en büyük etkenlerden birinin su olduğunu söyleyerek gün içerisinde 2 litre yani 10 bardak kadar su içmemiz gerektiğini ifade etti.

Haftada 3 Kez Balık Yiyin!

Kış aylarında güneş ışınlarının az olması sebebiyle vücudun yeteri kadar D vitaminini alamaması nedeniyle eğer imkanınız var ise haftada en az 2-3 kez balık yiyerek D vitamini desteği sağlayabilirsiniz. D vitaminin güneş ışınları ile deri tarafından üretilen bir vitamin olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Özgür Enginyurt, balık D vitaminin yanı sıra Omega 3, kalsiyum, fosfor, selenyum, E vitamini ve İyot içermesi sebebiyle kış aylarında özellikle tüketilmesi gerektiğini söyledi. Balığın yanı sıra kış aylarında maruz kaldığımız grip ve nezle gibi hastalıkların hafif geçirilmesi için ıhlamur, kuşburnu, papatya, ekinezya, adaçayı gibi bitki çaylarının içilmesini de önerdi.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

su, su içmek, kışın su içmek, ne kadar su içmeli, d vitamini, balık, balık yemek, balığın içerisindeki vitaminler, omega 3, günde ne kadar su içmeli, ne kadar balık yemeli, kuru baklagiller, fındık,fıstık,ceviz, kuru meyveler, bitki çayları