Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Havaların yavaş yavaş serinlemesi kış aylarının yaklaştığının ilk belirtileri olmuştur. Bu nedenle kış aylarına geçiş döneminde birçok kişi mevsime adapte olmadığından grip ve nezle gibi bulaşıcı hastalıklara maruz kalmıştır. Bunun nedeni ise mevsim geçişlerinde vücudumuzu yeteri kadar koruyamamamız ve kalın giyinmememiz olmuştur. Ancak bu önlemleri alan birçok kişi yine bulaşıcı olmasından ötürü hasta olmaktan kaçamamıştır. Bunun dışında kış aylarında doğanın desteğini alarak bazı yöntemler ile hastalıklardan korunabilirsiniz.

Doğanın mucizelerinden biride vücudumuza sağladığı birtakım şifa kaynakları olmuştur. Bu şifa kaynağının başında ise şifalı bitkiler gelmiştir. Birçok ilaç yapımında ya da diğer doğal tedavi yöntemlerinde kullanılan bazı bitkiler bu nedenle sağlık alanında olmazsa olmazlarımız arasına girmeyi başarmıştır. Bu gibi şifalı bitkileri kullanarak sizlerde evde basit yöntemler ile bitki çaylarını hazırlayabilir ve kış aylarına karşı önlemlerinizi alabilirsiniz.

Son zamanlarda özellikle kış aylarında kişilerin keyifle tükettiği ve popüler olan çaylardan biride kış çayı olmuştur. Kimi kişiler kış çayını hazır almayı tercih ederken kimi kişiler ise tam aksine kendi yöntemleri ile evde hazırlamak istemişlerdir. İşte evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kış çayının tarifi.

Kış Çayı İçin Malzemeler:

– 1 paket Ihlamur
– 1 kabuk Zencefil
– 1 kabuk Havlıcan
– 1 tutam Hibisküs
– 3 adet Kuşburnu
– 5 adet Karanfil
– 1 Kabuk Tarçın
– Varsa bir tutam Papatya


Hazırlanışı:
Tüm malzemeleri çaydanlığımızın su haznesi kısmına koyun. Üzerine soğuk suyu ekleyip altını açın ve kaynatmaya bırakın. Kesinlikle içerisinde şeker kullanmamaya özen gösterin. Ancak hakiki bal ile tatlandırmanızda bir sakınca yoktur. Ayrıca içerisine limon sıkmanızda oldukça faydalı olacaktır. Bu demliği 2 gün kullanabiliriz. Her gün 5’er bardak içilebilir ancak; rengi eğer çay gibi kırmızılaşmaya başlarsa çöpe atmanız daha sağlıklı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kış, kış çayı, kış çayı nasıl hazırlanır, kış çayı nasıl yapılır, kış çayını kimler içebilir, kış çayı için malzemeler, kış çayı nerede satılır, kış çayı hangi bitkilerden oluşur, grip, nezle, grip nasıl geçer, nezle nasıl geçer, kış aylarından korunmak, hasta olmamak için ne yapmalı