Kavun Kilo Aldırır mı?

Kavun, tıpkı karpuz gibi yaz aylarında en sık tüketilen meyveleri arasında yer alır. Kavun her ne kadar sulu olduğu için yaz aylarında tercih edilse de akıllarsa soru işareti bıraktığı noktalarda vardır.  Bunların  başında kavun diyette yenir mi, kaç kaloridir, kavun kilo yapar mı soruları gelmektedir.

Kavun kalori bakımından çok göze batacak sayılar barındırmaz. 100 gram kavunun kalorisi 33’tür. 1 ince dilim kavun yediğinizde ise ortalama 12 kalori almış olursunuz. Bu açıdan bakıldığında günlük en az 1200 kalori alması gereken vücudumuz için çok küçük meblağlardır. Fakat kavun ne kadar az kalorili gibi görünse de içerdiği yüksek şeker oranından dolayı aşırı  ya da sık tüketimi kilo alımına neden olabilir. Bu durumda özellikle basen ve göbek bölgesinde yağlanmalar ile sonuçlanabilir. Bu durumun önüne geçmek ve sağlıklı öğünler yapabilmek için her yemekte ve meyvede olduğu gibi kavunu da belli oranda belli porsiyonlarda ve belli sıklıkta tüketmeniz gerekmektedir.

1 orta dilim kavunun 100 kalori olduğunu düşünürsek akşam üzeri yapacağınız ara öğünde 1 bardak tarçınlı yağ yakıcı süt ile kavunu tükettiğinizde kilo vermeniz konusunda yardımcı olacaktır. Fakat ağır bir akşam yemeğinin hemen ardından beklemeden koca bir porsiyon kavunu yerseniz kilo almanız kaçınılmazdır. Eğer şeker bakımından yüksek yiyecekler de uygulanan tarçın ile şeker dengeleme taktiğini kavunda da  uygularsanız bu güzel meyveyi olumlu bir materyale dönüştürerek kilo vermenizde katkısının bulunmasını bile sağlayabilirsiniz.