Kanser Nedir, Kanser Çeşitleri Nelerdir

Kanser Nedir, Kanser Çeşitleri Nelerdir

Kanser, DNA hücresinin hasara uğrayarak vücutta büyümesidir. Mutasyona uğrayan hücre zamanla büyüyerek kanser hücresine dönüşür.  Hücreler genellikle bölünerek kendilerini yenilerler fakat bazı zamanlarda ise işlevlerini yapamayıp kontrolsüz bir şeklide hücreler bölünür hücre bölünmesi mayoz ve mitoz bölünme olarak karşımıza çıkar. Büyüyen kanser hücreleri bütün vücudu sarabilir, kanser hücreleri dokuyu, bir organı tahrip edebilir.

Her zaman çeşitli dönemlerde temas esnasında bulaşan ya da bulaşmayan hastalıklar gündeme gelmiştir. Gerek GDO ile yapıları değiştirilen ürünler kullanımı sayesinde gerekse nüfus çokluğunun artması ile virüsler artmıştır, bu sebepten dolayı kanser hastalığı günümüzde insana en çok zarar veren bir hastalık haline gelmiştir. Bundan 100 yıl önce kanser yoktu ama o zamanlarda insanlara zarar veren, insanlığın en büyük sıkıntısı haline gelmiş hastalıklar mevcuttu, verem, tifo gibi ölümcül hastalıklar günümüzde neredeyse hiç yoktur. Bundan 100 yıl sonra da kanser belki de hayatımızdan tamamen çıkacak ve insanoğlu yeni hastalıklar ve virüslerle başa çıkmak zorunda kalacaktır.

Kanser Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde en çok görülen kanser tipleri şunlardır; Meme Kanseri, Testis Kanseri, Kalınbağırsak ve Retkum Kanseri, Akciğer Kanseri, Rahim Boyu Kanseri, Rahim İç Zarı Kanseri, İdrar Yolu Kanseri, Mesane Kanseri, Ağız Kanseri, Gırtlak Kanseri, Prostat Kanseri, Cilt Kanseri, Rahim Ağzı Kanseri.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kanser hastalığına yeni çözümler üretilmektedir. Kemoterapi kanser için en etkili bir muayene yöntemidir fakat bu yöntemle insanların psikolojileri ve hayatları olumsuz olarak etkilenebilir. Hastanın daha kısa sürede ve daha kolay iyileşmesini sağlayacak ilaçlar üretilmeye başlanmıştır. Sağlık alanında her gün yeni deneyler, buluşlar yapılmaktadır. Kanser hastalığının çözümü için erken teşhis önemli bir etkendir,  kanser hastalığına yakalanan insanlar büyük endişe ve korku duyarlar kanser hastalığına yakalanmış ve hastalığı başarıyla yenmiş insanlar olduğunu ve hiçbir hastalığın çaresiz, çözümsüz olmadığını unutmamak gerekir.