İştah Kesici Yiyecekler Neledir?

Yemek yemeyi seven insanlar lezzetli yiyecekleri tüketmekten kaçınmaz. Ve yemek yerden alabilecekleri kaloriyi düşünmezler. Siz farkında olmadan yemek yedikçe mideniz genişler. Ve yediğiniz yiyeceklerin bir o kadarını daha yersiniz. Ne zaman aldığınız kilolardan rahatsız olmaya başlarsınız o zaman fazla kilolarından kurtulmak için çareler ararsınız.

Az yemek yemeye aynı zamanda az kalorili besinler tüketmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer iştahınıza engel olamıyorsanız tükettiğiniz besinlerin alternatif seçeneklerine başvurmalısınız.Mesela diyet olan şekersiz yiyecekler. Yaz günü sevilerek yenilen dondurmanın diyet olanını tercih etmek gibi. Peki iştah kesici yiyecekler neledir

 

 

İştahınızı bastıracak ve tokluk hissi verecek besinler tüketmeniz kilo kontrolü sağlamanız açısından size fayda sağlayacaktır. Ayrıca gün içinde daha hafif hissetmenizi ve zinde hissetmenizi sağlayacaktır. İştah kesen yiyeceklere şöyle bir bakalım.

  • Bol, taze yeşilliklerle hazırlayacağınız salata, bolca lif içerir ve az kalori almanızı sağlar. Ara öğünlerde tercih edebilisiniz.
  • Yulaf ezmesi kullanarak hazırlayacağınız tatlı veya tuzlu yiyecekler. Yulaf ezmesi yavaş sindirilen bir besin olduğu için gün içinde uzun süre tokluk hissi verecektir.
  • Öğün aralarında 1 fincan yeşil çay içebilirsiniz. Yeşil çay acıkmanıza neden olan hormonları bastırır ve tok hissetmenizi sağlar.
  • Sebze yemekleri tüketebilirsiniz. Yemeklerinize acı pul biber katabilir ya da taze olarak doğrayabilirsiniz. Acı biber metabolizmanızın çalışmasında etkili olacaktır. Susamanızı sağlar, çok su içtikçe de tok kalmanızı sağlar. İçtiğiniz suyun içerisine çubuk tarçın atabilirsiniz. Tarçın mı iştah kesen bitkiler arasında yer almaktadır.
  • Protein bakımından zengin gıdalar tüketmelisiniz. Balık, yumurta, deniz ürünleri ve tavuk gibi.
  • Gün içinde sizi tok tutması için 1 avuç fındık, ceviz veya 4-5 tane zeytin tüketebilirsiniz.
  • Bol su içmeye özen gösteriniz.
  • Uyku düzeninizi sağlayın uyku çok önemli. Uyku bütün vücut sisteminiz için faydalıdır.