Hurma Nedir? Kilo Aldırır mı? Faydaları Nelerdir?

Hurma Nedir?

Hurma sıcak iklim meyvesidir. Türkiye’de Akdeniz ikliminde yetişir. Büyümesi için su ve sıcak gereklidir. Yapı olarak palmiye şeklinde ağaçlarda yetişir. Yetişmesi için toprağın gübrelenmesi gerekir. Azot,fosfor, potasyum, demir gibi mineraller bulunduran topraklarda  gelişme gösterir. Ayrıca demir ve magnezyum az biraz bakır içeren topraklarda daha iri,dolgun hurmalar yetişir.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?


Hurma tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Hafızaya iyi gelen, güçlendiren özelliğe sahiptir. Özellikle gelişme çağında çocuklara tüketimi önerilir. Ayrıca kansere karşı koruyucu özelliğe de sahiptir.
Kalp-damar sağlığına karşı faydalı olan hurma kolestrole de iyi gelmektedir. Yaygın olarak yetiştiği Arap ülkelerinde tüketimden kaynaklı olarak damar sertliğine çok rastlanmamaktadır. Anti-oksidan özelliği sayesinde vücudunuzda bulunan toksinlerin atılmasını sağlar. Doğum döneminde kasların gevşemesini sağlayan enzimlerin salgılanması konusunda faydalıdır.

Hamilelik döneminde bebeğin gelişmesini ve büyümesini sağlayan potasyum kaynağıdır. Aynı zamanda hamilelik döneminde düzenli olarak tüketilmesi durumunda doğum kolaylaştırıcıdır. Doğum sonrası gerçekleşen aşırı kan kaybından kaynaklı şeker düşmeleri, kan şekeri dengesizliklerini düzenleyen yapıya sahiptir.  Afrodizyak etkisiyle iktidarsızlığa iyi gelir. Cinsel hazzı arttırıcıdır. Kısırlık ilaçlarında kullanılan potasyum açısından zengin olan hurma Arap ülkelerinde etkisini göstermiştir. Yüksek tansiyona ve diyabete faydaları uzmanlarca araştırılmaya devam etmekle beraber tansiyon yükseltmediği bilinmektedir. Diyabet tedavilerinde şeker isteği olan hastalara şeker bakımından tavsiye edilen en masum yemiştir.

Şeker oranını ayarlamaya faydası vardır. Kan yapıcı özelliği sayesinde anemi tedavilerinde destekleyici besin olarak kullanılabilir. A vitamini bakımından zengin olduğu için gece körlüğü gibi rahatsızlıklarda bitkisel besin desteği olabilir niteliktedir. Göz sinirlerini güçlendirici özelliktedir. Amerikalı pilotlara savaşta daha keskin görebilmesi için savaş öncesi yemek listelerinde hurmaya yer verilmiştir. Karaciğerin dostu olan hurma kemik erimesine de faydalıdır. Strese iyi gelen yönü de unutulmamalıdır.

Kabızlığa iyi gelir. Sinir sitemini rahatlatan maddeler içermektedir. Yaşlandırmayı geciktiricidir. Aklınıza gelebilecek her sağlık ile ilgili konuda faydası olabilecek besin değerlerine sahiptir.


Hurma Kilo Aldırır mı?


Hurma besleyici özelliği ile atom özelliğindedir. Ayrıca sindirim sistemine faydası ve tok tutucu yönü düşünüldüğünde hurmayı içerdiği şekerden dolayı kilo aldırıcı olarak suçmalamak adil değildir. Hurmanın 1 adeti 45 kalori kadardır. Normal bir insanın günlük alması gereken kalori değerinin 1200 olduğunu düşünürsek günde 5 adet hurmaya kadar tüketmek normaldir. Özellikle ara öğünler için diyetisyenlerin önerdiği bir yemiştir.  Örneğin; ara öğününüzde 1 su bardağı az yağlı süt ve 3 adet hurma tüketerek 250 kalori almış olursunuz. Bu da iki öğün arası aşırı açlık durumunun önüne geçerek sizi bir sonraki öğüne aşırı aç şekilde ulaştırmayarak öğünlerde daha az yemenize yardımcı olur. Tatlı krizlerinde tercih edilebilecek sağlıklı bir besindir. Dengeli ve kararında tüketildiği sürece hurma kilo aldırmaz. Aldırmayı geçelim aksine kilo vermeye faydası bile olur.