Haşlanmış Yumurta Kilo Aldırır Mı?

haşlanmış yumurta

Yemeklerde ve hamur işlerinde sıklıkla kullanılan yumurta sağlıklı beslenmenin de başında geliyor. İçindeki protein ve mineraller bakımından oldukça sağlıklı bir besindir. İçerisinde protein, omega 3, B, D ve A vitamini, selenyum, D vitamini açısından zengindir. Yumurtadaki protein vücudunuzdaki bütün ihtiyacı tek başına karşılayabilir diyebiliriz. Yumurtada şeker ve karbonhidrat bulunmaz. Kemik gelişimine katkısı oldukça fazladır. Büyüme çağındaki çocuklar, hamileler ve emziren anneler için oldukça sağlıklı bir besindir.

 

haşlanmış yumurta
Aynı zamanda yumurtanın bir diğer faydası ise tokluk hissi vermesidir. Peki haşlanmış yumurta kilo aldırır mı? Beslenme ve diyet uzmanları diyet programı hazırlarken buna diyet listelerinde mutlaka yer veriyor. Diyet yapan ve kırmızı et yemeyen kişiler için alternatif besin kaynağı oluyor. Çünkü yumurta da kırmızı etle eş değer proteinler bulunuyor. Yumurtanın besin değerlerinin ölmemesi için yumurta haşlaması olarak yenilmesi öneriliyor. Haşlanmış yumurta ertesi güne kalmadan tüketilmelidir. Yumurtanın içerisindeki D vitamini sayesinde güneş ışınlarından alacağımız vitamini bize temin ediyor. D vitamini ise özellikle karın ve göbek bölgesindeki yağların yok olmasını sağlıyor.

haşlanmış yumurta

1 adet haşlanmış yumurta 78 kaloridir. Normal katılıkta pişirilen yumurtanın sindirimi kolaydır. Yumurta sadece kahvaltıda değil, ana öğünlerde de yenilebilecek süper besin kaynağıdır. Haşlanmış yumurta ana öğünde yanında taze sebze veya meyve ile, tam taneli tahıl ekmeği veya süt ürünlerinden bir tanesi ile beraber tüketmek, hızlı şekilde kilo vermenizi sağlar. Düzenli ve sağlıklı beslenmek uzun ve kaliteli bir yaşamı da beraberinde getirecektir. Bazı diyet programlarında haşlanmış yumurta ile kilo verme amaçlanmıştır. Haşlanmış yumurta her ne kadar sağlıklı ve düşük kalorili bir besin olsa da çok yüksek oranda tüketilmemesi gerekir. Bu sebeple haşlanmış yumurta gibi besinlerin herkesin diyeti sırasında kullanılabilen bir besin olarak görülmemelidir.

Haşlanmış Yumurta