Hareketsiz Çocuklar Tehdit Altında

Dünya genelinde artan hareketsizlik çocukları da etkisi altına alıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte neredeyse bilgisayar bağımlısı haline gelen çocuklar, hareketsiz yaşamların getirdiği sağlık sorunları tehditi altında. Başta şişmanlık ve obezite olmak üzere çeşitli sindirim ve dolaşım sistemi hastalıkları hareketsiz çocuklarda çok daha fazla görülüyor. Özetle; çocuklarda hareketsizlik, çocuklarda obeziteye neden olabiliyor… Çocukların fiziksel aktivite düzeyine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Çocukların Fiziksel Aktivitesi Küresel Zirvesi de hareketsizliğin hızla arttığını vurgulayarak ebeveynleri çocuklarını hareket etmeye yönlendirmesi için uyarıyor. Siz de çocuğunuzun hareketsiz olmasından ve bu nedenle çeşitli hastalıklara açık hale gelmesinden endişe ediyorsanız; aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz. İşte çocuğunuzun hareket etmesine ve sağlık kazanmasına yardımcı olacak 10 yöntem:

cocuk-obeziteDaha Fazla Oyun: Çocukluk dönemindeki oyunlarınızı düşünün. Saklambaçlar, yakar toplar… Ancak şimdi modern hayatın getirdiği teknoloji ile pc’lerin, tabletlerin karşısında buluyoruz bütün oyunları. Siz de tarihte bir yolculukla çocuğunuzla birlikte hem eğlenceli hem de hareket içeren bu oyunları oynayabilirsiniz. Saklambaç, kovalamaca, körebe gibi hareketli oyunlarla çocukların daha aktif olmalarını sağlamak mümkün.

Arabayı evde bırakın: Okula ya da kısa mesafeli yerlere giderken arabayı çıkarmamaya özen gösterin. Özellikle yaz günlerinin yenileyici atmosferinde hem keyifli hem de sağlıklı yürüyüşler olacaktır. Eğer yürümekten hoşlanmıyorsanız; o zaman bisikleti deneyin. Birlikte bisiklete binmeniz çocuğunuzla aynı zamanda kaliteli vakit geçirmenize de yardımcı olacaktır.

Onunla Birlikte Eğlenin: Çocuğunuzla birlikte hareket gerektiren oyunlar, eğlenceler türetin. Dans edin, zıplayın, koşun… Bu aktiviteler hem çocuğunuzun hiç sıkılmadan hareket etmesine, hem enerji atmasına hem de sizinle birlikte kaliteli vakit geçirmesine yardımcı olacaktır.

Müdahaleci Olmayın: Çevrenizde gördüğünüz her potansiyeli çocuğunuz için büyük bir tehlike gibi görüyor olabilirsiniz. Ancak çocuklarınız üzerinizde çok fazla ‘dur, yapma, otur’ gibi müdahaleler çocuklarınızın hareketsiz olmasına yol açıyor. Bunun önüne geçebilmek için çocukların dilediği gibi ağaçlara tırmanmalarına, koşmalarına, zıplamalarına ve risk almalarına izin verilmesi gerekiyor.

Erken Bilinçlendirin: Sağlıklı yaşam alanındaki bütün bildiklerinizi çocuğunuza çok erken yaşta öğretmeyi deneyin. Bunun için dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz kurallarını erken yaşta birlikte uygulayarak bir yaşam şekli haline getirmesine yardımcı olun.

Televizyonu Sınırlayın: Çocukların belki de en keyif aldığı en huzurlu vakit geçirdiği sürelerden biri de televizyon karşısında geçirdiği zamanlardır. Ancak çocukların televizyon başında geçirdiği vaktin uzunluğu hareketsizliği arttırıyor. Ailelerin izlenen televizyon programlarını ve ekran başında geçirilen vakti sınırlandırmaları gerekiyor.

Siz de Hareketli Olun: Elinde kumanda, karşısında televizyon, koltukta oturan bir ebeveynin çocuğunu harekete yönlendirmesi ne derece başarılı olabilir? Bu durumda çocuğuna hareketini artırmasını anlatmaya çalışması ne derece inandırıcı olur? Hayatı boyunca çocuğunuza en iyi örnek siz olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Çocuğunuza iyi bir örnek olabilmek için sizin de fiziksel aktiviteye katılmanız gerekiyor.

Çocuğunuzla Birlikte Yapacağınız Keyifli Yaz Aktiviteleri

Yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar, çocukların günde en az 60 dakikalarını hareketli aktivitelerle geçirmelerini tavsiye ediyor. Bu süreyi mevsimden de yararlanarak keyifli bir zaman dilimi olarak geçirebilmeniz mümkün. Yaz aylarında çocuğunuz ile birlikte yapabileceğiniz birçok iç ve dış mekan fiziksel aktivite mevcut. Evde olmayı tercih ederseniz; esneme, egzersiz hareketleri yapabilir, yerinizde koşabilir, merdivenlerden inip çıkabilir, en sevdiğiniz müzikler eşliğinde dans edebilir, beraber alışverişe çıkabilir, ev temizliği yapabilirsiniz. Dışarda vakit geçirmeyi tercih ederseniz de; çevrenizdeki parklarda ya da güvenli bir yerde yürüyebilir veya koşabilirsiniz, bisiklete binebilirsiniz, fırsatınız varsa yüzmeye gidebilirsiniz, uçurtma uçurabilirsiniz, futbol ya da basketbol gibi oyunlar oynayabilirsiniz.