Hamileyken Enerji Veren Yiyecekler

Gebelikle beraber annenin vücudunda birçok değişim olur. Hormonel dengenin değişmesi nedeniyle olan bu değişim birde annenin yetersiz beslenmesi ile birlikte enerji kaybına, yorgunluğa, uykusuzluğa neden oluyor. Fakat bazı besinler vardır ki hamilelerinde yardımına koşuyor. Bazı meyve, sebze, baklagiller hamilelere enerji vererek zinde kalmasına yardımcı oluyor.

Anne adaylarının enerjisini arttıracak bu besinler aynı zamanda hem annenin hem bebeğin sağlıklı beslenmesine destek olacaktır. Anne adayları gün içerisinde bahsettiğimiz besinleri yiyerek hem bebeğinize hem kendinize enerji sağlayabilirsiniz.

Kabak: Tam bir potasyum deposu olan kabak, lif yönünden zengin bir sebzedir. Kalbin ve kasların des5tekçisi olarak fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesine yardımcı olur. Lif ağırlıklı olması sebebiyle metabolizmayı hızlandırarak sindirime destek olur.

Mercimek: Muhteşem bir protein ve lif kaynağı ola mercimek, içerdiği özellikler sayesinde kan dolaşımını hızlandırarak kalbi korur. Demir eksikliğinin yorgunluğa neden olduğunu bilmeyen yoktur. Hamile bayanlarda çok rastlanan şikayetlerden biri demir eksikliğidir. Mercimek tam bir demir kaynağı olması sebebiyle hamile bayanlar için tam bir enerji kaynağıdır.

Somon Balığı: Tüm balık çeşitlerinin omega 3 yağı içerdiğini bilirsiniz fakat bazı balıklar omega 3 açısısından daha zengindir ve bunlardan biri somondur. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca somon yemeniz hem bebeğin gelişimi için hem annenin enerji sağlaması için önemli bir kaynaktır.

Yumurta: Sadece hamile bayanların değil herkesin tüketmesi gereken balık özellikle sporcuların vazgeçilmez yiyeceklerinden biridir. Spor yapanların enerji sağlamak için tükettikleri yumurta, tam bir protein kaynağıdır. Bu nedenle hamile bayanlarada iyi bir enerji desteği olacaktır.

Yulaf Ezmesi: içerdiği yoğun lif kaynağı nedeniyle sindirim sisteminizi hızlandıracak, metabolizmanızı güçlendirecek ve size bebeğinize enerji kaynağı olacaktır. Yulaf ezmesi kiloyu denetim etmede ve kan şekerini kontrol altında tutmada da etkilidir.

Yoğurt: Sütten daha fazla protein, kalsiyum ve D vitamini içeren yoğurt, Gebelik boyunca daima tüketilmesi gereken ve enerji düzeyine olumlu katkı oluşturan besinlerden birisidir.

Humus: Nohut, susam taneleri, limon ve zeytin yağından yapılan harika bir besin olan humus, içinde bulundurduğu protein, lif, demir ve C vitamini vasıtası ile gebelik boyunca anne adaylarının enerji ihtiyacını karşılayabilecek bir besindir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hamile, hamileyken ne tüketmeli, hamilelere enerji veren yiyecekler, enerji veren besinler, hamileler öneriler, hamileler ne yemeli, hamileler hangi balığı yemeli, enerji veren yiyecekler, enerji veren meyve ve sebzeler