Güneş Esmeri de Sarışını da Çarpıyor

gunes-carpmasiYaz aylarında daha dik bir açıyla ülkemizde sıcak rüzgarlar estiren güneş, pek çok ölümcül sorunlara neden oluyor. Yeşilçam’ın ünlü aktristi Ayhan Işık’ın da ölüm nedeni olan güneş çarpması, ten, cins ve yaş farkı gözetmeden etkisi ile çeşitli sağlık sorunları yaratmaya devam ediyor. Özellikle Temmuz Ayı’nda havaların aniden ısındığına dikkat çeken uzmanlar da; herkesi güneş çarpmalarına karşı korunmaya davet ediyor.

Güneş Çarpmaları Ölüme Sebep Oluyor

Güneş altında uzun süre kalınarak meydana gelen güneş çarpmaları en önemli yaz hastalıklarından biridir. Aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına yol açan güneş çarpmaları ölümcül sonuçlara neden olabilecek rahatsızlıklardan biridir. Güneş çarpmasında bedende ortaya çıkan değişiklikler aşırı ısıya karşı bir tepkidir. Direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmak o bölgenin o anki hava sıcaklığından daha fazla ısınmasına neden olacağından güneş çarpması görülme riskini yükseltir. Şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve yüksek ateşle kendini gösteren güneş çarpması tedavi edilse bile öldürücü veya kalıcı zararlar verebilir. Bu nedenle güneş çarpmasına karşı önlem alınması büyük önem taşır.

Fazla Kilolular Risk Altında

Hava sıcaklıkları vücut için yalnızca termometredeki göstergelerle etkili değildir. Havanın nemi, hava akımının olmayışı ya da kişinin yaşı bu etki üzerinde oldukça etkilidir. Bu gibi durumlarda havanın sıcaklığı ölçülenden çok daha fazla hissedilir. Çocuk ve yaşlıların yanı sıra fazla kilolularda güneş çarpmalarında risk altındadır. Daha fazla terleyen ve hava sıcaklığından daha fazla etkilenen kilo sorunu olanlar; güneş çarpmalarından birincil etkilenen grup arasında yer alır.

Diyet Yapanlar da Dikkat!

Diyet yapanların da güneş çarpmalarında risk grubunda yer aldığını belirten uzmanlar, vücuda yeterince alınmayan vitamin, mineral ve sıvının güneş çarpmalarında tehlikeli sonuçlar meydana getirebileceğinin altını çiziyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında yapılan diyetlere dikkat çeken uzmanlar; sağlıklı beslenerek kilo verilmesini gerektiğinin altını çiziyor.

Esmer Sarışın Kumral Farketmiyor!

Halk arasında sarışın ve açık ten rengine sahip kişileri güneşin daha çok etkiledi ve güneş çarpması konusunda da bu grubun daha büyük risk altında olduğu inancı hakimdir. Ancak sıcak çarpması olarak da bilinen güneş çarpması vücut ısısının 41 derecenin üstüne çıkması sonucu oluşur. Bu nedenle ten rengiyle ilgisi bulunmamaktadır.

Güneş Çarpmasının Belirtileri

Güneş çarpmasının üç ana belirtisi vardır. Çok yüksek ateş, terleyememe ve komaya kadar giden sinir sistemi bozukluğudur. Bu etkilerle birlikte; ruhsal bozukluk, uyumsuzluk, baş ağrısı, sersemlik ve yürümede zorluk da yaşanabilir. Güneş çarpmasının ileri evrelerinde bilinç kaybının da söz konusu olabileceğini belirten uzmanlar sinir sisteminde kalıcı hasarlara yol açan bu rahatsızlıkta erken müdahalenin büyük önem taşıdığının altını çiziyor.

Güneş Çarpmasından Korunma Yolları

Yaz aylarında herkesin bedeninin aşırı ısınmasını engellemesi gerektiğini belirten uzmanlar, oruç tutanların ise özellikle güneşten korunması gerektiğini belirtiyor. Bol ve serin tutan elbiseler, şapka, güneş kremi, fazla su öneren uzmanlar, güneş çarpması durumunda yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

  • Çok acele tıbbi yardım çağırılmalı
  • Hasta gölge bir yere taşınmalı v
  • Vücut sıcaklığı 38 – 39º C’ye düşünceye kadar vücut soğutulmalı
  • Hastanın bilinci açık ve davranışları normalse içecek verilmelidir.
  • Bilinci yerinde değilse içecek verilmemelidir, boğulmaya neden olabilir.
  • Hasta kusuyorsa yan yatırılmalıdır.
  • Alkollü içecekler ise kesinlikle verilmemelidir.