Ginseng’in Bilmeniz Gereken 5 Özelliği

 

Çok uzun zaman önce Çin’in kuzeyinde bulunan dağlarda keşfedilen, insanlar arasında adı “insan otu” olan Ginseng bitkisi, fiziksel aktiviteleri, vücut direncini, fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı artırabilen bir bitkidir.

Kore ve Amerika Ginsengi olarak ikiye çeşidi var. Kore’de Amerika’daki yetişen ginsenglerin aynı etkiye sahip oldukları belirtilmiştir. Bu iki türünde faydaları uzmanları tarafından birçok kez söylenmiştir ve uzun yıllardır hastalık tedavilerinde kullanılmıştır. Ginsengin içerisinde triterpen saronin ve steroid bileşimleri vardır. Bu bileşimler vücudu hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumlu etkiliyor.

Sizlere Ginseng’i kolayca özetlemek için 5 ana başlık altında yazmaya karar verdim.

1- Ginseng Strese İyi Geliyor

Ginsengin stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olabildiğini göstermektedir. Merkez sinir sistemi üzerindeki etkileri sayesinde, stres ve depresyon altında vücut metabolizmasını koruyan tonik etkiye sahiptir. Hafızayı güçlendirir. Motivasyonu artırır. Sinirleri sakinleştirir.

2-Erkeklerin hormonları için kullanılır

Ginsengin uzun süredir özellikle erkeklerin üretkenliği, erkeklik hormonu ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini olumlu bir şeklide etkiledi bilinen özelliklerindendir.

3-Karaciğer için oldukça önemlidir.

Ginseng, karaciğeri alkol tüketiminin toksin ve çeşitli hastalıkların etkisinden koruyabilmekte, toksin maddelerinin vücuttan atılmasını da hızlandırmaktadır. Karaciğer hücrelerini yenilenmesini kolaylaştırmakta ışın tedavisi sürecinde hücre tahribatını azaltabilmektedir.

4-Diyabete iyi gelir.

Şeker hastalığının iyileşmesine yardımcı olabilir ve kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesini düşürebilir. Kan şekerini dengeler. Bağışıklık sistemine destek verir. Kalp-damar üzerine olumlu etkileri vardır.

5- Vücuttaki yaşlanma izlerini yavaşlatır.

Vücudun yenilenmesine yardım eder ve yaşlanmanın etkilerini yok eder, cildi güzelleştirir. Ginseng kökleri tüm vücuda enerji verir, vücudu güçlendirir, canlılık verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir