Formun Adı: Dukan!

dukan-diyetiHerkes O’nu yazdı, herkes O’nu konuştu. 35 yıllık birikimlerini bir kitapta toplayan Dr. Pierre Dukan, zayıflamanın son yıllardaki adı haline geldi. Kendi adını verdiği zayıflama yöntemi ile pek çok ünlü isim de kısa sürede forma girerek dikkatleri üzerine topladı. Pek çok kişinin zayıflama yöntemi olarak belirlediği ve sağlıklı kilo verdiği Dukan Diyeti’ni siz de uygulayabilir, forma girebilirsiniz. İşte Dukan Diyeti evreleri ve örnek bir diyet listesi…

Aşama Aşama Dukan Diyeti

Dukan Diyeti ile yaşam standartlarınızı değiştirerek oldukça modern bir tarza geçiş yapabilir ve kendiniz için oldukça güzel bir karar verdiğinizi anlayabilirsiniz. Dukan Diyeti, bilinen pek çok diyet programının aksine bir beslenme tablosu değil, bir yaşam tarzı olarak karşımıza çıkıyor. 3-5 günlük diyetlerin aksine; çeştili evrelerden ve dönemlerden bahsedilen bir diyet olarak karşımıza çıkıyor. Dukan Diyeti; bilinen 4 ana dönemden geçiyor. Her bir aşama, bir sonrakinin habercisi niteliğinde. Bu aşamalar ise şöyle:

1.Hazırlık Aşaması: Bu aşama 1 ile 10 gün sürüyor. Bu dönemde herhangi bir kalori sıkıntısı yoktur. Ancak yediklerimize dikkat edip proteinli ürünlerden yemiyoruz. Ayrıca karbonhidratlı ürünlerden mümkünse hiç tüketmiyoruz. Yani Ekmek uzak durup et tüketimini azaltıyoruz. Bu aşamada yulaf kepeği de tüketerek kendimizi tok tutabiliriz. 

2. Hedef Aşaması: Bu aşamada birinci aşamanın devamı niteliğinde. Tıpkı birinci aşama gibi karbonhidrat azaltarak beslenmeye devam ediyoruz ancak öğünlerimize sebze ekliyoruz.

3.Takviye Aşaması: Bu bölüm diğer bölümlerden biraz daha farklı olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölümde sebzelerin ardından öğünlerimize yavaş yavaş karbonhidrat ekliyoruz. Bu kadar sıkıcı değil elbette. Haftanın 2 günü de ödül günü. Bu ödül günlerinde diyeti unutuyoruz. İstediğiniz her şeyi yiyip içmek serbest!

4. Koruma ve Sabitleme Aşaması: Bu aşamada verdiğiniz kiloların kalıcı olması hedefleniyor. Bu aşamada haftanın haftada bir gün sadece protein yeniyor. Yani et türevleri. Ancak bu diyete genel olarak Hindi ve Tavuk eti daha uygundur. Haftanın her günü mutlaka yulaf kepeği tüketmeye devam ediyoruz. Günde 20 dakika da yürüyüş yapıyoruz.

Yasaklar

Dukan diyetinde sürekli spor yapmak sizi yorar ama hiç spor yapmamakta uygun değildir.

Ketçap ve Mayonez gibi ürünleri tüketmek kesinlikle yasaktır.

Sıvı ve Katı tüm yağlardan uzak durup az yağ ile yemek pişirmeyi adet haline getirmelisiniz.

Diyetinizi asla yarıda bırakmamalısınız.

Kurallar

Her gün en az 2 litre ılık su tüketmelisiniz.

Her gün en az 20 dakika yürüyüş yapın koşmanıza gerek yok sadece yürüyün yeter.

En az bir öğününüzde tatlandırıcı eklenmiş kahve içmeniz şart.

Örnek Dukan Diyet Listesine

Kahvaltı

2 Yumurta

1 Parça Beyaz Peynir

Yulaf Kepeği Krebi

Tatlandırıcılı Çay yada Hazır Kahve

Ara Öğün

1 Kase Tatlandırıcılı Yoğurt

Öğle Yemeği

Sınırsız Izgara Köfte

Diyet Kola

Ara Öğün

Bir Kase Yoğurt

Akşam Yemeği

Yulaf Ezmeli Yayla Çorbası

Haşlanmış Tavuk

Yulaf Kepeği Krebi

Ara Öğün

2 Ceviz