Fazla Kilolar Sedef Nedeni

ideal_kilo_ana_gorselŞişmanlık yalnızca görsel bir sorun değil, önemli bir sağlık sorunudur. Pek çok hastalığın habercisi olan fazla kilo; çeşitli cilt hastalıklarına da yol açar.

Biz de diyetvesaglik ekibi olarak; sizler için fazla kiloların yol açtığı cilt hastalığını ve ideal kilonuza ulaşmak için sağlıklı bir diyet listesini paylaşacağız bu yazımızda.

Fazla Kilolar Cildi Bozuyor

Fazla kilolar ciltte birçok istenmeyen belirti ve hastalığa neden olur. Şişmanlık ve kilo fazlalığı ile ilişkili cilt hastalıkların en önemlileri arasında da sedef hastalığı yer alır. Son yıllarda sedef hastalığı tedavisinde hastaların kiloları da göz önüne alınır. Eğer kilo kaynaklı bir hastalık gelişimi varsa; tedavi için öncelikli olarak hastanın kilo vermesi istenir. Kilo vermek tedaviyi kolaylaştıran ilk etkendir. Bu tür sağlık sorunlarından korunmak için ideal kiloda olmak uzmanların da ilk önerilerinden biridir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin İdeal Kilo

İdeal kilo bireye önce özgüven, sağlıklı bir duruş, konforlu bir yaşam sunar. Bütün bunların ardından da sağlıklı bir hayatın anahtarını verir. Bu nedenle ideal kiloda olmak bireyin yaşamı için çok önemlidir. Kilo kontrolünü yalnızca belirli bir döneme ya da güne endekslemeden bir yaşam tarzı haline getirmek gerekir. Biz de bu yazımızda kilo kontrolünü elinize alacağınız bir beslenme programını sizlerle paylaşacağız. Yukarıda bahsettiğimiz sedef gibi cilt hastalıklarının yanı sıra kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarından sindirim sistemi hastalıklarına kadar pek çok alanda sağlığınızı bozan kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız bu sağlıklı diyeti uygulayabilirsiniz. İşte günde 1200 kalori almanızı sağlayacak sağlıklı diyet listesi:

Sabah: 1 ince dilim ekmek, açık, şekersiz çay, domates, salatalık, az yağlı beyaz peynir (30gr) veya 1 yumurta

Ara Öğün: 1 porsiyon meyve, 2 galeta veya 1 orta boy haşlanmış patates

Öğle: Yağsız, sirkeli/limonlu salata, kaymaksız az yağlı yoğurt, pilav veya makarna, 1 dilim ekmek, 6 kaşık sebze yemeği, 3 köfte kadar yağsız et.

Ara Öğün: 1 porsiyon meyve, veya ayran

Akşam: 1 ince dilim ekmek, 1 yemek kaşığı makarna, yağsız salata, kaymaksız az yağlı yoğurt, 6 yemek kaşığı sebze yemeği, 100 gr et.

Ara Öğün: Bir porsiyon meyve veya sütlü kahve