Fazla Kilo Kanser Riskini Artırıyor

nocanvas_mide-kanseriDoğal beslenme zincirinin bozulması nedeniyle her geçen gün artan obezite, yapılan araştırmalarla kanser riskini artıran sağlık sorunları arasında yer alıyor. Tütünden sonra kanser riskini en fazla artıran risk faktörü olan obezite, pek çok yaşamı tehlike altına almaya devam ediyor. Biz de diyetvesaglik.net olarak sizler için bu durumu araştırdık ve ortaya şaşırtıcı gerçekler çıktı.

Kilo Kaybı Kanser Riskini Azaltıyor

Çağımızın vebası olarak adlandırılan kanser, her geçen gün daha fazla kişide görülen en sık rastlanan hastalıklar arasında yerini aldı. Kadın ve erkeklerde görülen kanserin %35’i beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak yaşanıyor. Hal böyle olunca da şişman kişilerde kanser görülme sıklığı, normal kilolu kişilerden 2 kat daha fazla olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar da kilo sorunu olanların daha fazla kanser riski taşıdıklarını otaya koyuyor. Şişman ya da obez bireylerde; başta meme, kolon, rahim (endometrium), özefagus (yemek borusu) ve böbrek kanserinin görülme riski ideal kilodaki bireylere kıyasla iki kat daha fazla görülüyor. Yapılan araştırmalarda çıkan sonuçlardan biri de kilo kaybı ve kanser ilişkisi olarak karşımıza çıkıyor. Kilo kaybının meme kanseri gibi kanser türleri riskini azalttığı da rakamlarla ortaya çıkıyor.

Doğal Beslenmemek Kanseri Tetikliyor

Kanser riskini artıran faktörlerden ilki beslenme düzeni olarak açıklanıyor. Uzmanlar doğal beslenmenin ortadan kalkması ile kanserin çığ gibi büyüdüğüne dikkat çekiyor. Sebze, meyve, et, yumurta, süt ve süt ürünlerinin doğal olmadığına dikkat çeken uzmanlar bu durumu şöyle özetliyor: “İnsan vücudu için zorunlu yağ asitleri olarak bilinen Omega 3 ve Omega 6 insan vücudu tarafından üretilemiyor. Bu durumda mecburen dışarıdan besinler yoluyla alınıyor. Bu değerler et, süt ve yumurta dengesinde bulunuyor. Ancak bu besinler doğal olarak üretilmezse, vücut tarafından zorunlu asitler alınamıyor. Bu da dengenin bozulmasına ve kanserin tetiklenmesine yol açıyor.

Doğal Beslenmenin Önemi

Özellikle son 50 yılda en fazla değişikliğe uğrayan doğal gıdaların doğal olarak üretilememesi durumu kanserin günümüzde yaygın bir hastalık olmasına neden oluyor. Bu nedenle doğal beslenmek hayati önem taşıyor. Doğal beslenmek aynı zamanda kilo kontrolünde de öne çıkıyor. Lif, vitamin ve mineral yönünden zengin gıdalar kilo kontrolü sağlıyor. Bunun sonucunda da başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklardan doğal olarak korunmak mümkün hale geliyor.