Faydalı Salata Tarifleri

Doğru besinler le hazırlanan salataların sağlık açısından faydaları ise saymakla bitmeyenlerden. Uzmanlar ramazan aylarının gelmesi ile birlikte salata tüketiminin de artması birbirinden farklı salataların da menülerimizde yer almasına neden olmaktadır. Salata tüketimi sağlarken de mümkün olduğunca sağlıklı ve enteresan salataları uygulayabilirsiniz.

Pancar Salatası

Pancar, A,B,C ve P vitaminleri bakımından bir hayli zengindir. İştah açıcı, serinletici ve bir o kadar da besleyicidir. Bileşiminde yer alan radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Pancar aynı zamanda da fosfor, bakır, demir, magnezyum, potasyum,brom, kalsiyum, manganez ve çinko ile şeker de yerini almaktadır. Kırmızı pancar alyuvarların da oluşmasında büyük bir yardımcıdır.

Bununla birlikte kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Pancar kanseri önleme de de bağlantılı olduğunu antioksidanlar bakımından da zengindir. Lif muhteşem bir kaynak olmasının yanı sıra pancar kanda ki kötü kolesterol seviyelerini de azaltmaya yardımcı olabilir.

faydali-salata-tarifleri-1

Örnek salata: Pancar çiğ olarak yenebilir, pişmiş olarak da ince düz salata içine de rendelenmiş ya da sirke ile marine edilmişini de deneyin. 3 bütün pişmiş olan pancar, iki yemek kaşığı tahin, bir avuç kadar haşlanmış nohut , limon ve iki yemek kaşığı sızma zeytinyağ. Ceviz ile süsleyebilirsiniz. Yanında da çavdar ekmeği tüketebilirsiniz.

Marul Salatası

Marul, özellikle bayanlar için de oldukça faydalıdır. Anne sütünü arttırmadan yardımcı olabileceği gibi kemik erimesi ve romatizma için de faydalıdır. Marul çabuk bozulan bir sebze olduğu için hemen tüketmek gerekmektedir. Marulun suyu da cildi besleyici bir özelliğe sahiptir.

Akne ve sivilce oluşumunu da engellemektedir. İştahsızlığa birebir olarak da bilinmektedir. İştah açıcı özelliği ile birlikte de zayıflık sorunu yaşayan kişiler tarafından da tüketilmesi uygundur. Aynı zamanda çok iyi bir idrar söktürücü olan marul, kabızlığı giderir ve vücutta ki zararlı olabilecek maddelerin de uzaklaştırılmasını sağlayabilir. Balgam sökücü etkisi de mevcuttur.

faydali-salata-tarifleri-2

Örnek salata: Marul, salatalık, domates, maydanoz, kırmızı ve yeşil biber, limon veya sirke suyu  iki yemek kaşığı sızma zeytin yağı, üzerine ise üç dört küp yağsız peynir ile yanında da tam buğday ekmeği tüketilebilir.

Brokoli Salatası

Brokoli, B1 ve C vitamini ile birlikte doludur ve fazla miktarda da kalsiyum, kükürt, postasyum, selenyum gibi maddelerde içermektedir. Mineral ve demir eksikliğini de gideren brokolinin vitamin deposu olarak da adlandırılmaktadır. İçerisinde yer alan A,C ve E vitaminleri sayesinde de kalp hastalıklarına da yakalnam, kalp krizi geçirme ve katarakt illetine de tutulma gibi rizikoları da en aza indirebilir.

Brokoli muhakkak et yenilen öğünlerde de garnitür olarak veya salata olarak da tüketilmelidir. Etin kansere neden olabilecek zararını da brokoli önleyebilir. Çiğ veya pişirilerek tüketilen brokoli, haşlandığı zaman içerdiği vitaminlerin de çoğu kaynayan suya geçeceğinden bu su dökülmeyerek değerlendirebilirsiniz.

Örnek salata: 5 ile 6 adet haşlanmış brokoli kırmızı soğan, karabiber, limon suyu ve zeytinyağı yanına ise kepek ekmeği tüketebilirsiniz.

faydali-salata-tarifleri-3

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

faydalı salata tarifleri, salata tarifleri, salata, sağlıklı salata, sağlıklı salata nasıl yapılır, sağlıklı beslenme, düzenli beslenme, ilginç salata tarifleri,  hangi salata sağlıklı, salatalar, yoğurtlu salata tarifleri, yeşil salata tarifleri resimli, diyet salata tarifleri, tavuklu salata tarifleri, oktay usta salata tarifleri resimli, ikramlık salata tarifleri, mevsim salata tarifleri, göbek salata tarifleri, çoban salata tarifleri, salata çeşitleri, çoban salata, salata sosları, yeşil salata.