Ekmek Yiyerek Sağlıklı Zayıfla!

kepek_ekmek_1Ekmek içerdiği karbonhidrat nedeniyle pek çok diyet listesinde hızla uzaklaşılan besinlerden biridir. Ancak ekmek içerdiği kalorinin yanı sıra vücudumuz için yararlı vitamin ve mineraller de barındırır. Bütün özellikleri ile diyet sürecinde ekmekten kaçmak, ‘Ekmek şişmanlatır mı?’ diye düşünmek yerine ona sığınarak kilo verebileceğinizi biliyor musunuz? diyetvesaglik.net ekibi olarak ekmek yiyerek zayıflayabileceğiniz araştırmayı paylaşıyoruz.

Beynin Tek Enerji Kaynağı: Ekmek

Beslenmemizde en çok tüketilmesi gereken temel enerji kaynağı karbonhidratlardır. Karbonhidratlar aynı zamanda beynimizin tek enerji kaynağıdır. Sağlıklı bir beslenme programında, enerjinin %55-60’ı karbonhidratlardan sağlanmalıdır. 1 gr karbonhidrat, vücuda ortalama 4 kalori enerji sağlar. Ancak günlük besinde yeterli miktarda karbonhidrat tüketilmediğinde, vücut kendiliğinden beslenir, enerji kaynağı olarak kaslar kullanılır. Bunun sonucunda da sağlıksız kilo kaybı olur ve zayıflayan bedeniniz değil kaslarınız olur. Ayrıca diyet listenizde karbonhidratın olmaması; karbonhidratlarda bulunan B vitamini eksikliğine yol açar. Bu eksiklikle de bağışıklık sistemi zayıflar.

En Temel Enerji Kaynağı

Beslenmemizde öncelikle en temel enerji kaynaklarından ekmeği tüketmemiz gerekir. Ancak ekmek tüketirken de hangi ekmeği tükettiğiniz önemlidir. Beyaz ekmek kan şekerini hızla yükselten ve uzun süre tok tutmayan bir ekmek çeşididir. Tam tahıllı ekmekler ise, kan şekerini birden yükseltmeyen ve daha uzun süre tok tutmaya yardımcı olan bir ekmek çeşididir. Bu nedenle tam tahıllı ekmek, çavdarlı ekmek, kepekli ekmek veya tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Kilo verme sürecinde, öğünlerde birden fazla tahıl grubu tüketilmemelidir. Ekmek dışı tahıllar (pilav, makarna, dolma,börek, kek, kurabiye, patates, tatlı) bunlar haftada 3 defadan fazla tüketildiğinde kilo verimi yavaşlar. Bu nedenle ekmek ve onun yerine geçen tahılları kontrollü olarak tüketmeniz gerekir.

Her Öğün Mutlaka Ekmek

Ekmek; B grubu vitaminlerini, lif, mineral içerir. Önemli bir besin kaynağımız olan ekmek yağ içermez. Ekmek dışı tahıllara göre ekmekte porsiyon kontrolü yapmak daha kolaydır. ‘Ekmek kaç kalori?’ diye soranlara da hemen cevabını verelim.1 dilim ekmek 25gr ve 70 kaloridir. Diğer tahıl grubundan pilav, makarna, börek, çorba gibi besinlerde porsiyon kontrolü yapmak daha zordur. Ekmek, uzun süre doygunluk sağlar ve özellikle kilo vermenize de yardımcı olur. Her öğün 1 veya 2 dilim mutlaka ekmek tüketilmelidir.