Egzersiz Yaparken Sıvı Tüketin

su-icme-su-icen-kiz_dd79ff8d-551d-483b-b0cc-f4b264211891_1Bilindiği üzere vücudumuzun ortalama %60’ı sudur. Her şey de büyük bir önem arz eden su, yapısal tüm özelliklerimizin korunması, yaşamsal faaliyetlerimizin devamı için suya ihtiyaç vardır.  Bazı durumlarda ise sıvı alımı her zamankinden fazla bir düzeyde olmalıdır. Bu durumlardan ilk akla geleni ise spor ve egzersizdir. Ortalama olarak spor yapmayan bireylerde günlük 2000 ile 2500 ml sıvı alımı yeterli olmaktadır. Bu durum sporcularda tamamen farklıdır. Özellikle terle deriden sıvı atımı ile daha fazla suya ihtiyaç duymaktadırlar.

Egzersiz sırasında vücudumuz her zaman ki dengesinden daha farklı şekilde ilerler. Çünkü kaslar ekstra sıcaklık üretmektedir. Egzersiz sırasında bu sıcaklığın düşürülmesini sağlayan tek faktör ise sıvı alımıdır. Normal koşullarda oluşan terleme deri yüzeyinin ısınmasını sağlar. Egzersiz sırasında sıvı dengesini koruyan sporcuların, egzersiz performansına ulaştığı ve ilerleyen vücuttaki sıvı miktarının azalması performansı olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Ayrıca sporcuları tehdit eden sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması risklerini de artırmaktadır.

Diyet yaparken yapılan sporlarda da durum aynıdır. Sıvı alımı hem sağlıklı diyet için hem de vücut için çok gereklidir. Zayıflamanın birinci kurallarından birisi olan egzersiz ve sıvı alımı birbirine eş değer konular içermektedir. Spor sırasında terle kaybedilen mineraller olan sodyum ve potasyumdur. Kayıplar ortamın sıcaklığına hidrasyona, egzersiz yoğunluğuna ve süresine göre değişiklik gösterir.

Sporcular egzersize vücutlarında yeterli miktarda sıvı ile başlamalıdır. Egzersizden 2-3 saat önce 400-600 ml sıvı tüketimi önerilirken bu uygulama egzersiz öncesi sıvı dengesini sağladığı için, fazla sıvının idrarla atımı içinde sporcuya gerekli süreyi tanımaktadır.

Sporcu idmandan önce ve sonra tartılarak ne kadar sıvı kaybettiğini öğrenebilir. Ne kadar sıvı kaybettiyse de bunu yaklaşık 1,5 katını alarak su dengesini sağlayabilir.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

Spor, spor ve diyet, sağlıklı diyet, sağlıklı spor, spor yaparak zayıflama, sağlık ve spor, zayıflama ürünleri, zayıflama ve sağlık, sporcu beslenmesi, sporcu sıvı tüketimi, sporcu ve sağlık, sporda ağırlık