Dulavrat Otu Nedir?

Hayatımızda sayısız faydası bulunan ve doğanın bizlere sunduğu mucize olarak tabir ettiğimiz şifalı bitkiler her anlamda faydalarını bizlerle paylaşmaktadır. Kimi zaman çiğ, kimi zaman kaynatarak, kimi zaman pişirerek ve kimi zaman çay olarak demleyip tükettiğimiz bu şifalı bitkilerin her birinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Sağlığımız konusunda bize destek olan milyonlarca sağlıklı bitkilerden biride dulavrat otudur. Özellikle son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz dulavrat otu nedir? Ne için ve nasıl kullanılr? İşte dulavrat otu hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar.

Dulavrat Otu

Özellikle yol kenarlarında çok fazla rastladığımız dulavrat otu birleşikgiller familyasından bir çeşit bitki türüdür. Boy olarak yaklaşık 30-60 cm. kadar uzayabilen dulavrat otu, dallara ayrılan dik bir gövdesi, iri yaprakları, yaz aylarında açan parlak morumsu ya da kırmızı çiçekleri vardır. Yapraklarının altı tüylü, damarlı ve beyaz renklidir. Çiçek yakınındaki yaprakları daha küçük olur. Dulavratotunun bileşenini incelemek gerekirse; kök gövdesi ve yaprakları inülin, uçucu yağ, tanen, acı glikozitler, mikrop kırıcı bazı maddeler ile alkaloitleri içermektedir.

Dulavrat Otu Ne İçin Kullanılır?

Direk tüketilmeyen çay olarak tüketilen ya da özlerinden yağı elde edilen dulavrat otunun aynı zamanda birçok faydası bulunmaktadır. İşte dulavrat otunun bilinen özellikleri.

–  Özellikle iltihaplanan bölgeler üzerinde etkili olduğu söylenen dulavrat otu daha çok sivilce ve akne gibi problemi olan kişilerin yağını kullandıkları bir bitkidir.

– Cilt bakımı ile sınırlı kalmayan dulavrat otu, aynı zamanda uzmanlar tarafından gut hastalığına karşı olumlu etkileri olduğu söylenmektedir.

–  Yine uzmanlar tarafından söylenen bir bilgiye göre terletici ve kan temizleyici özelliği olduğu söylenmektedir.

– Bu tür deri sorunlarına karşı olumlu etkilerini sağlamak üzere, bitkinin yapraklanyla yara lapası hazırlanır. Şikayet edilen yerlere lapa dıştan uygulanır. Ancak sedef hastalığı ve egzamada tedaviye iyileşme belirtileri görülene değin, uzun süre devam edilmelidir.

– Hafif bir müshil etkisi vardır.

– Saçlarda kepek önleyici özelliğinin olduğu söylenmektedir.

Dulavrat Otu Nasıl Tüketilir?

1 tatlı kaşığı kurumuş dulavrat otu kökü 1 bardak suya katılır. Su kaynayıncaya kadar beklenir, daha sonra ateş kısılır, ısıtma 10-15 dakika daha sürdürülerek hazırlanan çaydan  günde üç kez birer bardak içilir. Günde 3 defanın üzerine çıkmamaya ve taze hazırlayarak tüketmeye özen gösterin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

dulavrat otu, dulavrat otu nedir, dulavrat nasıl kullanılır, dulavrat otu nereden bulurum, dulavrat otu kimler kullanabilir, dulavrat otu ne işe yarar, dulavrat otunun içeriği nedir, cilt bakımı, saç bakımı, dul avrat otunun özellikleri, dulavrat otu çayı, dulavrat otu nasıl hazırlanır