Diyette Sebze ve Meyve Tüketimi

Günümüzde hastalıkların en önde gelen sorunu olan kalp ve damar hastalıklarından yorgunluk ve tembelliğe, horlamadan eklemlerde kireçlenmeye kadar pek çok rahatsızlığın arkasında sağlıklı ve düzenli beslenme konusundaki bilgisizlik yatıyor.

Kilolardan yavaş yavaş kurtulmak en doğru yoldur. Kilolardan kurtulmak başka, bunu en çabuk zamanda, en zor ve sert yolları uygulayarak yapmak başkadır. Çabuk bir şekilde kilo verirken sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Uygulayacağınız yol yavaş ve sürekli olmalıdır. Rejim yapmak kişiye göre değişen bir durumdur. Herhangi bir kişinin rejim karşısında göstereceği psikolojik ve kimyasal tepki de başka olur. Herkesin uygulayabileceği mükemmel bir rejim yoktur. Bu yüzden nelere dikkat edilmelidir?

meyve-sebze-diyeti

Bahsedeceğim sebzelerde %5 kadar şeker vardır; o yüzden istediğiniz ölçüde yiyebiliyorsunuz: Ispanak, marul, biber, salatalık, havuç, domates, kabak, turp, bamya, taze fasulye, kereviz, karnabahar, pazı, lahana, taze soğan ve patlıcan. Bu sebzelerinde sularını aşırıya kaçmamak şeklinde rahatlıkla içebilirsiniz. Patates, yer elması, bezelye ve mısır gibi nişastalı sebzelerde %20 karbonhidrat bulunmaktadır. Diyet yaptığınız esnada bu sebzelerden kaçınmanız gerekir. Meyvelerdeki şeker miktarı sebzelere oranla daha fazladır. Zayıflama esnası boyunca meyveleri daha az tüketmelisiniz. Portakal, mandalina, turunç, böğürtlen, armut, şeftali, kavun, limon, çilek ve karpuz tüketebilirsiniz.%20 den fazla şekeri bulunduran erik, incir, muz, duttan kaçınmak gerekebilir.

Organik_sebzeler

İhtiyacınız kadar C vitamini alacak miktarda taze sebze ve meyve tükettiğinize emin olmalısınız. Kalorisi çok az fakat C vitaminini fazla bulunduran sebzeler, kırmızı ve yeşilbiberle maydanozdur. Salatalarınızda tatlı taze biber atmayı ihmal etmeseniz iyi olur. Az kalorili kırmızı olgun domatesler de portakal kadar iyi bir C vitamini içinde bulundurur. Canınız çektiği kadar kırmızı domateslerden yiyip,  suyunu içiniz. Meyve suyu tüketmektense, meyveyi çiğneyerek yemek daha iyidir çünkü mideyi daha fazla süre tok tutar, insan sanki az yememiş hissine kapılır.

gida_masrafini_azaltmanin_9_pratik_yolu13600611720_h986087

Uyguladığınız diyet listesi sayesinde verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını istiyorsanız alkali dengesi sağlayacak olan sebze ve meyveleri hiçbir zaman hayatınızdan çıkarmamalısınız.