Diyetiniz ‘Başınızı Ağrıtabilir’

woman with pastaBaş ağrısı toplumda en çok sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Özellikle ülkemizde her 100 kişiden 90’ı baş ağrısı şikayetlerinden yakınmaktadır. Baş ağrılarının çeşitli nedenleri vardır. Ruhsal ve bedensel kaynaklı olarak türlü türlü nedenlerden dolayı başımız ağrır. Ancak yapılan araştırmalar yetersiz beslenmenin de bağ ağrısına yol açtığını ortaya koyuyor.

Yetersiz Beslenme Baş Ağrısı Sebebi

Baş ağrıları insanın bütün yaşantısını sekteye uğratan ağrı çeşitlerinden biridir. Özellikle migren hastaları bu ağrı nöbetleri dayanılmaz bir hal alır. Baş ağrılarında vücudun enerji üretim metabolizması başrol oyuncularıdır. Yapılan araştırmalar tıbbi tedavinin yanı sıra, vücudun enerji üretim metabolizmasının daha hızlı çalıştırmasına yardımcı olan besinleri tüketerek %50 daha az baş ağrısı yaşanacağı yönünde… Diyet yapmak amacıyla vitamin yönünden eksik beslenen kişiler de ‘Baş Ağrıtan Diyetler’ uygulamaya devam ederek çeşitli dönemlerde bu dayanılmaz ağrıları yaşamak durumunda kalıyor.

Diyetinizde B Vitaminine Yer Verin

Bütün B Grubu Vitaminler ve B12 Vitamini, enerji üretim metabolizmasını çalıştırmaya yardımcı olan besin gruplarıdır. Ancak yapılan bazı diyetlerde bu vitaminlere yer verilmezse baş ağrısı yaşama riskini artar. Bu nedenle fazla kilolarınızdan kurtulmak amacıyla uyguladığınız diyetlerinizde B Vitaminine de yer vermeyi unutmayın! Tıbbi tedavide özellikle migren gibi kronik baş ağrısı hastalarında baş ağrısı tedavisine destek olarak B Vitamini ağırlıklı beslenme önerilir. B Vitamini açısında en zengin besinlerden biri yoğurdun suyudur. Yoğurdun suyu B2’den yana çok sengindir ve asla dökülmemelidir. B Vitamini açısından zengin besinler arasında karaciğer, et, süt ve ürünleri, yumurta, peynir, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar da yer alır. Öğünlerinizde bu gıdalara yer vermeyi ihmal etmeyin.

Magnezyum Alımına Dikkat!

Magnezyum içeren besinleri tüketmek de baş ağrılarını azaltmak ve tedaviye destek vermek amacıyla tavsiye edilen besinler arasında yer alır. Magnezyum vücutta hem enerji metabolizmasının hem de kas ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında rol alır. Sinir sisteminin aşırı duyarlılığının kontrol edilmesine yardımcı olarak özellikle menstruasyon dönemi gerginliğinin ve baş ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Magnezyumun en iyi kaynakları ise kuru baklagiller, yağlı tohumlar, tam tahıllar, muz ve koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Diyet listenizde mutlaka bu besinlere de yer verin.