Diyet Yaparken Çikolata Yiyebilir miyim?

Diyet yapan sık sık tatlı krizlerine girenlerin en merak ettiği konulardan biridir diyet yaparken çikolata yemenin doğru olup olmadığı. Özellikle diyet yaparken metabolizmanın değişmesi, beslenme yönteminin değişmesi nedeniyle bazen kan şekerimiz düşer gözlerimiz kararır ve şekerli bir şeyler yemek isteriz.

Fakat diyet yaptığımız için kendimize engel olur ya da pişman olsak da tatlı yeriz. Tatlı krizlerimizin arasında özellikle çikolata yeme isteği yer alır. Birçok uzmanın önerisi diyette çikolata yiyebilmeniz yönünde fakat normal çikolata değil kalorisi daha az sebebiyle bitter çikolata yemeniz. Çikolatanın yüksek enerji bulundurması ve kalorili olması sebebiyle fazla yenilen çikolata kilo almanıza ve hatta obezite ile karşı karşıya kalmanıza bile neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar enerji miktarı düşük kakao miktarı yüksek olan siyah çikolatayı önermekteler.

Çikolatanın Tarihi

ilk çikolata üretiminin, milattan önce 1100 yılında olduğu düşünülse de 3000 yıldan uzun bir süredir, insanoğlunun çikolata tükettiği tahmin ediliyor. Çikolatanın anan maddesi olan kakao çekirdekleri her ne kadar acı olsa da birçok aşamadan geçerek şuan ki yediğimiz tatlı aşamasına geliyor. Şuanda yediğimiz çikolataların ilk olarak Avrupalılar tarafından üretildiği bilinmektedir.

Diyette Ne Kadar Çikolata Yemeliyim?

Diyette iken çok fazla çikolata yemememiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bitter çikolata diyette iken masumdur fakat bu çok fazla yemeniz gerektiği anlamına da gelmiyor. Çok fazla canınız istemediği sürece kendinizi olabildiğince çikolatadan uzak tutmanız verebileceğimiz ilk öneridir. Fakat buna rağmen hala çikolata yeme isteğiniz var ise 2 ya da 3 parça bitter çikolata yiyebilirisiniz.

Çikolatanın Faydaları

Öncelikle az miktarda tükettiğiniz çikolata kolesterol seviyesini yükselterek kan basıncınızı düzenleyerek kalp dolaşım sisteminize destek olacaktır. Hormon dengenizi düzenleyerek ruh halinizi etkiler ve mutlu olmanızı sağlar tabi ki başta bahsettiğimiz gibi kararında yemek şartıyla çünkü fazlası her zaman sakıncalı olup kilo almanıza neden olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diyet, diyet ve sağlık, sağlıklı beslenme, çikolata, diyet ve çikolata, diyet yaparken çikolata, çikolatanın tarihi, bitter çikolata