Diyet Yapanlar Suya Dikkat!

bahar_yorgunluguHayati içeceğimiz olan su, kilo vermek işleminde de birincil görev üstlenen sıvıdır. Yağ yakımında etkin şekilde görev alan su, sağlık ve form kazanmak isteyenlerin düzenli olarak tüketmesi gereken içecektir. Biz de diyetvesaglik.net ekibi olarak suyun önemini ve vücudunuzun susuz kalma nedenlerini sizler için araştırdık. Ortaya şaşırtıcı sonuçlar çıktı. İşte vücudunuzun şaşırtıcı susuz kalma nedenleri:

Vücudunuzun Susuz Kalma Nedenleri

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilir, fakat susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. İnsan vücudunun ortalama yüzde 65′i sudur. Kanın yüzde 92’si, kemiklerin yüzde 22’si, beynin ve kasların yüzde 75′i sudur. Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi vücudun su dengesinin korunmasıyla mümkündür. Bu dengeyi koruyarak, su içerek kilo vermek pek çok insanın başarmaya çalıştığı bir yöntemdir. Bu nedenle ‘Su içmek zayıflatır mı?’ sorusunun yanıtını da vermiş oluruz. Ancak su bu kadar önemliyken ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri de yeterli su tüketimi alışkanlığının olmamasıdır. Sağlıklı bir yaşam için günde ortalama 2-2.5 lt su tüketmek gerekir. Yeterli ve bol su içen kişilerde fazla kilo sorunu daha az görüldüğü gibi, çeşitli hastalıklara da yakalanma riski de azalmaktadır. Su tüketimi bazı dönemlerde daha da artması gereken bir alışkanlıktır. Vücudunuzun su talebine her zaman yanıt vermeniz sağlık ve kilo sorununuz için çok önemlidir. İşte vücudunuzun susuz kalma nedenleri.:

  • Özellikle şeker hastalarının susuzluk konusunda dikkatli olması gerekir. Şeker düzeyi yüksek olduğunda, vücut glikozdan idrar yoluyla kurtulmaya çalışır. Eğer sürekli susuzluk duyuyorsanız, sık sık idrara çıkıyorsunuz, kan şekerinizi ölçtürün.
  • Özellikle regl döneminde su daha fazla ihtiyaçtır. Östrojen ve progesteron vücudun nem seviyesini etkiler. Vücudunuzun kaybettiği sıvı ihtiyacını karşılamak için bu dönemde daha fazla su için. Vücudunuzun susuz kalmasına izin vermeyin.
  • Eğer diyet yapıyor veya lifli gıdalar ağırlıklı besleniyorsanız, bu gıdaların suyu emdiğini ve vücudunuzdaki sudan çaldığını bilerek daha fazla su içmelisiniz. Pek çok kişi bu duruma ‘Su Diyeti’ adını vererek günlük tüketmesi gereken su miktarının üzerine çıkmaya çalışır.
  • Eğer stres altındaysanız, hormonlarınız adrenal yetmezlik sebebiyle bitkin düşebilirsiniz. Sıvı alımını arttırarak hormonlarınızın dengelenmesine destek olmalısınız.
  • Egzersiz sonrası vücut terle birlikte su kaybeder. Egzersiz öncesi ve sonrası mutlaka sıvı takviyesi yapmalısınız.
  • Hamilelikte vücudunuzda ödem oluşuyorsa, vücudunuz kaybedilen su miktarını tutmaya çalışıyor demektir. Hamilelik sırasında, genel kan hacmi ve kardiyak output artışı nedeniyle suya daha fazla ihtiyacınız olur. Ayrıca sabah bulantıları ve kusma da sıvı kaybında etkili olur. Belirtileri hafifletmek ve doğru su içme miktarını belirlemek için doktorunuzla konuşun.
  • Eğer bir bebek emziriyorsanız, vücudunuzdan mutlaka su eksilecektir. Bunu tamamlamak için sıvı alımını arttırmalısınız.
  • Susuzluk hissinin yanı sıra, bedeniniz bu su eksikliğini cildinizde ve iç organlarınızda da hisseder. Su içimini arttırmak gerekir.
  • Özellikle diyet yapanların kullandığı takviyeler, vücutta su kaybını teşvik eder. Örneğin, maydanoz, kereviz tohumu, karahindiba, su teresi gibi ek tüketilen bitkiler, idrar sökücü etkisi olduğundan su kaybı yaratır.