D Vitamini Nedir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücudumuz sağlıklı kalması, doğru çalışması ve gelişmesi için dışarıdan bazı vitaminlere ve diğer değerlere ihtiyaç duymaktadır. Dışarıdan vücuda giren bu değerler sağlıklı yaşamanın ilk koşuludur. Her besinde farklı değerlerin bulunması dolayısıyla her besinden yeteri miktarda yememiz anlamına gelmektedir. Bu konuda yaptığımız en büyük yanlış ise yiyecekleri tatlarına göre ayırt ederek sevmediğimiz yiyecekleri yememektir. Bu anlamda tüm değerlere sahip olan besinlerden belirli bir miktarda olsa tüketmek en sağlıklı olanıdır.

Özellikle vitaminlerin vücudumuza olan faydası neredeyse saymakla bitmez. Daha çok meyvelerde bulunan vitaminler A, B, C, E ve daha birçok değerli vitaminden oluşmaktadır. Bu anlamda değerli olan vitaminlerden biride D vitaminidir. Hücre büyümesi, kemik gelişimi, kalsiyum emilimi, düzgün işleyen bağışıklık sistemi ve iltihaplı hastalıklarla mücadelede hayati bir rolü bulunan D vitamini, diğer vitaminlere oranla daha az sayıda besinde doğal olarak bulunmaktadır. D vitamini yetersizliği hastalıklara yatkın zayıf bir bağışıklık sistemine, artan kanser riskine, saçların sağlıksız olmasına,  kas ve kemik zayıflaması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı D vitamini tüketiminin ise kalp krizi riskini attırdığı ve böbrek taşına yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle alınan vitaminin miktarı oldukça önemlidir.

D Vitamini Açısından Zengin Yiyecekler:

– Balık çeşitleri,

– Süt ve süt ürünleri,

– Yumurta

– Peynir,

– Patates,

 -Mantar

– Ciğer

– İstiridye

– Soya sütü

Bunun dışında az miktarda sayılmayacak kadar çok fazla kişide D vitamini eksikliği bulunmaktadır. D vitamini eksikliği genellikle; yaşlılarda, güneşe çıkmayan kişilerde, emziren annelerde, koyu tenli kişilerde, yağ emme sorunları olan kişilerde ve bazı ilaçları kullanan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Ayrıca yediğimiz besinlerin dışında D vitaminini güneşten sağlamanız mümkün. Güneş ışınları içeridinde D vitamini bulundurması sebebiyle özellikle kemiklerin gelişmesinde oldukça faydalıdır. Genellikle anne sütünden yeteri miktarda D vitamini alamayan bebekler olur. D vitamini eksikliği kemik gelişimini doğrudan etkilediği için D vitamini eksikliği olan çocukların direk güneş ışığına olmasa da günlük 10-15 dakika güneş ışığı ortamında olması kemik gelişimi için oldukça önemli ve faydalıdır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, vitaminler, d, d vitamini , d vitamini ne işer yarar, d vitamini eksikliği, d vitamini hangi besinlerde bulunur, d vitamini nasıl sağlanır, güneş, güneş ve d vitamini, güneşin faydaları, tüm vitaminler, vitaminler ne işe yarar