Çörek otu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz bitkilerden biride çörek otudur. Aslında bitkinin tohumları olan çörek otu ülkemizin hemen hemen bütün şehirlerinde yetişmektedir. 40 santim boylarında olan bir bitkidir. Bu bitkinin dallarında var olan ve kapsülünün içerisinde bulunan tohumlara çörek otu denmektedir. Özellikle son zamanlarda çörek otu üzerine yapılan araştırmalar çörek otunun, birçok hastalığa iyi geldiğini ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılacağını söylenmiştir.

Aynı zamanda zengin değerlere sahip olan çörek otu içerisinde, protein, karbonhidrat ve bitkisel yağlar bulunmaktadır. Ayrıca Omega 6 ve Omega 3 yönünden çok zengin olan çörek otu kalsiyum, demir, fosfor ve çinko bulunmaktadır. Bunun dışında B12, B2, B ve C vitamini oldukça fazla olan çörek otunu, uzmanlar sürekli tüketilen yiyecekler arasında olması gerektiğini savunurlar.

Hem tohumu hemde yağı tüketilen çörek otunu herhangi bir rahatsızlıkta kullanabileceğiniz gibi, normal gündelik hayatınızda bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için de kullanmanız gerekmektedir. Bağışıklık sistemini düzenlemesini dışında çörek otu;

– Vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

– Kan şekerinin düzelmesine yardımcı olmaktadır.

– İltihap oluşumunu engelleyici özelliğinin olduğu söylenmektedir.

– Antioksidan özelliği vardır.

Bunun gibi birçok daha faydası olan çörek otu günlük kullanılan yiyeceklerinizi arasında mutlaka yer almalıdır. Sağlığını önemseyen ve sağlığını koruyan insanlar bu nedenle günlük çörek otu tüketmeye özen gösterirler. Özellikle bir kullanım gerektirmeyen çörek otunu, sabah aç karnına ya da tok kornuna su ile bir çay kaşığı kadar içebilirsiniz. Dilerseniz yoğurt ya da diğer yiyecekler içerisine ekleyerek tüketmeniz de oldukça faydalı olacaktır.

Hem tohum olarak tüketilen hemde yağ olarak tüketilen çörek otunun yağ şeklinide belirli yiyekler içerisine katarak kolaylıkla tüketebilirsiniz. Kolaylıkla temin edebileceğiniz çörek otunu marketlerden satın alabileceğiniz gibi aynı zamanda aktarlarda da kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlık, şifalı bitkiler, sağlıklı bitkiler, çörek otu, çörek otu nedir, çörek otu nasıl tüketilir, çörek otu nasıl yenilir, çörek otunu nereden bulurum, çörek otunun faydaları, çörek otunu kimler kullanmalı, çörek otu hangi hastalıklar iyi gelir, çörek otunun içeriği nedir, çörek otu ve sağlık